Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Úřady začaly posuzovat návrat mariánského sloupu na Staroměstské náměstí

Domácí zpravodajství / kir / ČTK, red. / 17. dubna 2017 0:07
Úřady začaly posuzovat návrat mariánského sloupu na Staroměstské náměstí

Staroměstské náměstí s původním mariánským sloupem
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Praha - Úřady začaly posuzovat návrat mariánského sloupu na Staroměstské náměstí. Žádost o jeho umístění podala Společnost pro obnovu Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze, vyplývá to z dokumentu zveřejněného na úřední desce Prahy 1. O jednání se starostou Prahy 1 v této věci a stanoviscích nekatolických církví Magazín Christnet nedávno informoval. Na místo by se podle ČTK mohl sloup vrátit v roce 2018, kdy si Praha připomene výročí stržení této kontroverzní památky.

Mariánský sloup se pro některé stal symbolem vítězství katolické církve nad protestanty v českých zemích. Podle jiných výkladů, byl postaven jako poděkování za záchranu Prahy před švédskými vojsky. Švédsko patřilo k protestantské straně a například pro Jana Ámose Komenského vojsko této severské země představovalo ochranu pro město Lešno, kde dlouhodobě žil. Sloup byl vztyčený 26. září 1650, dva roky po uzavření Vestfálského míru ukončující třicetiletou válku. Instalace sloupu je tedy také prezentována jako poděkování za konec dlouhého období války. Vestfálský mír ale znamenal i konec nadějí pro nekatolíky v Čechách na svobodné praktikování vlastní víry.

Sloup stál blízko místa popravy představitelů českého stavovského odboje v roce 1621. Po vyhlášení nezávislosti Československa v listopadu 1918 téměř šestnáctimetrový sloup, na jehož vrcholu stála pozlacená socha Panny Marie, strhl dav, protože byl považovaný za symbol habsburské nadvlády. Jeho stržení je ale též interpretováno jen jako vandalský akt.

Sousoší z dílny Jana Jiřího Bendla, posvěcené v roce 1652 za účasti císaře Ferdinanda III., zahrnovalo několikastupňový podstavec, v jehož rozích byly čtyři skupiny andělů zápasící se silami zla. Ty vytvářely uvnitř prostor, v němž byl umístěn obraz Panny Marie Rynecké. K němu vedly tři schody a celý prostor byl ohrazen balustrádou. Socha Panny Marie Immaculaty stála na drakovi s křídly a kolem hlavy měla dvanáct hvězd.

Na návratu barokního sloupu se neshodovala pražská koalice. Nesouhlasily ANO a ČSSD, nebo současný předseda Strany zelených Matěj Stropnický. Obnovu podporuje například radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice). Vztyčení sloupu vzbuzuje v Praze už roky silné emoce. Historici a památkáři nejsou ohledně jeho obnovy jednotní. Odpůrci sloup považují za symbol pobělohorské doby a násilné rekatolizace země.

Město nebude do obnovy sloupu investovat žádné peníze. Obnovu sloupu včetně archeologického průzkumu platí společnost pro obnovení sloupu, stavbu pak městu věnuje.

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
52%
 
Spíše ano
22%
 
Ne
23%
 
Nevím
2%
 
(Počet hlasů celkem: 82)