Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

11. 11. 1918 v 11 hodin – Den válečných veteránů připomíná klid na západní frontě

Domácí zpravodajství / kir / Vlastní zpráva / 11. listopadu 2017 16:14
11. 11. 1918 v 11 hodin – Den válečných veteránů připomíná klid na západní frontě

Den válečných veteránů
Autor: Pametnaroda.cz / Post Bellum

Praha - 11. listopad se celosvětově připomína jako Den veteránů nebo Den vzpomínek. Od listopadu 2001 je tento památný den připomínán i v České republice a začíná být respektován politiky, představiteli církví i veřejností, přestože lidé mají 11. listopad stále spíše spojen se svátkem sv. Martina. Konala se ekumenická bohoslužba ve vojenském kostele sv. Jana Nepomuckého na Hradčanech a ministr obrany Martin Stropnický udělil na Vítkově vyznamenání válečným veteránům i lidem, kteří se o veterány starají a pečují o jejich památku.

11. listopad byl vybrán symbolicky, neboť toho dne roku 1918 v 11 hodin bylo ve vlakovém voze v Le Francport u severofrancouzského města Compiègne podepsáno příměří mezi Spojenci a Německem, jímž byly na západní frontě ukončeny boje 1. světové války. Hlavními signatáři příměří byli vrchní velitel spojeneckých sil maršál Ferdinand Foch a německý zástupce Matthias Erzberger.

Vlčí mák symbolem Dne veteránů

Tradice oslav konce 1. světové války se začala rodit již při prvním výročí dne příměří, 11. listopadu 1919, kdy byl tento den připomínán v Londýně, Paříži i dalších městech dohodových států. Americký prezident Woodrow Wilson téhož roku oficiálně vyhlásil 11. listopad Dnem příměří.

Symbolem Dne veteránů se stal květ vlčího máku. Podle Asociace nositelů legionářských tradic (ANLET) květ máku, jako symbol vojáků zabitých ve válce, byl použit před více než 110 lety v Kanadě. Z této doby jsou známy záznamy korespondenta, který během napoleonských válek popisuje hroby vojáků z oblasti Flander, hustě porostlé vlčími máky. Dále se uvádí, že kolem roku 1920 Američanka Moina Michaelová použila tento symbol jako upomínku na životy zmařené v 1. světové válce. Zdá se, že k rozšíření vlčího máku jako symbolu zmařených životů vojáků dopomohla nejvíce báseň Ve flanderských polích podplukovníka Johna McCrae, jenž sloužil na západní frontě, nedaleko belgického města Ypres. V roce 1921 zvolil bývalý velitel britských expedičních sil polní maršál sir Douglas Haig jako předseda Nadace veteránů vlčí mák za symbol pro sbírku na pomoc válečným veteránům a invalidům.

Sbírka na podporu dokumentace Paměti národa

Letošní rok se k připomínce Dne válečných veteránů připojila společnost Post Bellum již potřetí sbírkou s vlčími máky. Společnost je hlavním koordinátorem projektu dokumentace vzpomínek pamětníků důležitých historických událostí 20. století. Pro Paměť národa vyprávělo už více než 800 veteránů. Dobrovolníci s kasičkami vyrazili nejen do ulic Prahy, ale i ve všech krajských městech. Květ vlčího máku je možné získat už od začátku listopadu i v mnoha knihovnách, trafikách, obchodech. Celkem na 130 místech po celé ČR. Vybrané peníze budou použity k pokračování dokumentace vzpomínek pamětníků. 

V České republice žije ještě asi 600 bývalých vojáků a odbojářů z období 2. světové války, jejichž osudy zůstávají skryty. Díky sbírce ke Dni válečných veteránů bude tým Pamětí národa moci zdokumentovat jejich vyprávění. 

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Ozvuk
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Měl by papež František navštívit Ukrajinu?
Ano, co nejdříve
69%
 
Ano, ale až bude po válce
6%
 
Ne
18%
 
Nevím
6%
 
(Počet hlasů celkem: 348)