Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Na obnovu vyhořelého kostela v Gutech lidé dali už tři miliony

Kraje: Moravskoslezský / kir / ČTK / 1. prosince 2017 21:56
Na obnovu vyhořelého kostela v Gutech lidé dali už tři miliony

Noční ničivý požár dřevěného kostela v Třinci-Gutech
Autor: HZS Moravskoslezského kraje

Ostrava -

Už téměř tři miliony korun se sešly na kontě určeném na obnovu vyhořelého kostela v třinecké části Guty na Frýdecko-Místecku. ČTK to dnes řekla starostka Třince Věra Palkovská. Ostravsko - opavské biskupství nyní hledá vhodné stromy, které na stavbu věrné repliky použije. Jejich těžba začne pravděpodobně v lednu.

"Původní kostel byl postaven z jedlového dřeva. Nyní v našich lesích provádíme průzkum, zda tam kvalitní jedlové dřevo v takovém množství je. Pokud ho budeme mít, těžba začne v lednu," sdělil dnes ČTK pracovník stavebního odboru diecéze Miroslav Hurník. Pokud biskupství ve svých lesích kvalitní jedle mít nebude, bude se podle něj kostel stavět z toho nejkvalitnějšího smrkového dřeva.

Stavba kostela by měla být hrazena z pojistného plnění. Náklady se odhadují na 20 milionů korun. Vnitřní vybavení kostela by měla pokrýt právě sbírka, kterou vyhlásilo město Třinec. "Týdně na kontě přibývá v průměru 50.000 korun. Celková částka se nyní pohybuje okolo tří milionů korun. A rozhodně není konečná," řekla starostka s tím, že na příští rok se chystá hned několik akcí jejichž výtěžek má pomoci s obnovou památky.

Dřevěný kostel v Gutech vyhořel počátkem srpna. Policie krátce nato zadržela tři mladíky z Ostravska a Frýdecko-Místecka. Podle ní stavbu zapálili úmyslně. Minimálně jeden v tom prý chtěl pokračovat a měl už vybraný další objekt. Nový kostelík by měl být postaven na jaře 2019.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
48%
 
Spíše ano
19%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 167)