Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Chrám sv. Barbory si loni prohlédlo rekordních 340.000 turistů

Kraje: Královéhradecký / kir / ČTK / 6. února 2018 9:56
Chrám sv. Barbory si loni prohlédlo rekordních 340.000 turistů

Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře
Autor: wikipedia.org / Jerzy Strzelecki / Wikipedia Commons

Kutná Hora -

Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře si loni prohlédlo přes 340.000 turistů, meziročně téměř o devět procent více. Byla to dosud největší návštěvnost této památky, řekla dnes ČTK Julie Němcová z Římskokatolické farnosti-arciděkanství Kutná Hora.

Hlavní novinkou pro návštěvníky je letos celoroční zpřístupnění vnitřních balkonů, takzvaných empor. V předchozích letech byly přístupné pouze část roku. Se vstupenkou tak lze nyní navštívit nejen přízemí a kapli Božího těla vedle chrámu, ale také vnitřní balkony, z nichž si může návštěvník prohlédnout chrám z ptačí perspektivy. Na emporách je také umístěna expozice, která seznamuje s vývojem stavby chrámu a s venkovní výzdobou, která běžným okem není vidět.

V letošní turistické sezoně se chrám opět zapojí do řady kulturních a společenských akcí, mimo jiné do Královského stříbření, Noci kostelů, Mezinárodního hudebního festivalu Kutná Hora, Kutnohorského léta a Dnů evropského dědictví.

Stavba pětilodního chrámu svaté Barbory začala roku 1388 a jejím prvním architektem byl pravděpodobně Jan Parléř. Po husitských válkách stavba ustrnula, znovu se začalo budovat v polovině 16. století a dokončena byla až počátkem 20. století. Mezi jejími staviteli byli Matyáš Rejsek a Benedikt Rejt. Chrám budovaný po vzoru francouzských katedrál je velmi zdobný, v interiéru se zachovala jedinečná galerie pozdně gotických a renesančních maleb z 15. století.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
17%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 190)