Věž na kostele ve Starých Křečanech na Šluknovsku byla plná mincí
Kraje: Ústecký / / ČTK, mn / 2. října 2018 14:43 Staré Křečany -Kostel ve Starých Křečanech na Děčínsku bude mít opravenou věž. Před rokem v říjnu ji značně poničila vichřice. Speciální vysokotonážní jeřáb věžičku sundal. V její makovici se nacházely historické mince.
Demontáž menší věžičky nad hlavním oltářem byla urgentní. "Při její prohlídce byla v trámech zjištěna silná hniloba, kterou zapříčinilo dlouhodobé zatékání," řekla ČTK projektová manažerka děkanství Rumburk Klára Mágrová. Po provedení nutných truhlářský, kovářských a klempířských prací bude věžička na podzim opětovně osazena na původní místo, uvedla.
Práce za 993.000 korun zahrnují i ošetření kovaného kříže, makovice a zvonu z roku 1922. V makovici se nacházelo 20 mincí. "Byly položeny volně, nikoli ve schránce. Nález se musí nejprve zhodnotit. Předběžně se dá říci, že většina pochází z 19. století. Jedna byla ražena roku 1766," řekl rumburský děkan Jozef Kujan. Mince děkanství předalo děčínskému oblastnímu muzeu, v budoucnu by mohly být vystaveny v muzeu v Rumburku.
O existenci mincí farnost věděla. Zmínily je dokumenty z makovice hlavní věže kostela nalezené po pádu makovice a vrcholového kříže po vichřici z října loňského roku. Uvnitř schránky byly písemnosti, které zmiňují mimo jiné nešťastný pád tesaře a hlavně vložení numismatické sbírky o více než sto položkách. "Z dokumentů vyplynulo, že další mince se nachází i v makovici menší věžičky. Právě ty byly letos nalezeny," uvedla Mágrová.
Barokní kostel ve Starých Křečanech je cenný díky dochovaným historickým konstrukcím. Autorem plánů kostela byl stavební mistr Johann Georg Aichbauer z Prahy, spřízněný s významnými barokními staviteli Kryštofem a Kiliánem Dientzenhoferovými. Návrh architektury oltářů pochází od dvorního architekta Johanna Lucase von Hildenbrandta. Kostel dal v letech 1736 až 1741 postavit majitel šluknovského panství hrabě Harrach.
Střecha kostela sv. Jana Nepomuckého je podle Mágrové v havarijním stavu. Způsobuje ho zvláště narušení statiky hlavní věže a napadení konstrukcí dřevokaznou houbou. V roce 2008 se vlastní vahou zřítila část střešního pláště nad hlavní lodí. Nad polovinou hlavní lodi kostela byl do roku 2012 obnoven krov a položena nová krytina. Provedeny už byly práce za více než tři miliony korun.
Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:
Přispět nám můžete i v kryptoměnách:
Související zprávy a články
Aktuální zprávy

Se Schwarzenbergem se při téměř „prezidentském“ pohřbu rozloučila rodina, politici i příznivci
9.12.2023 18:44Skauti dnes přivezou z Rakouska do Česka betlémské světlo
8.12.2023 22:34V opraveném kostele sv. Ignáce v Jihlavě se koná výstava o předválečné podobě města
Diskuze k zprávě
Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.
Bankovní spojení
Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010
Přispět nám můžete i v kryptoměnách: