Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Zvon kostela v Zahrádce ponese jméno Josef, podle faráře Toufara

Domácí zpravodajství / vlu / ČTK / 27. srpna 2019 20:44
Zvon kostela v Zahrádce ponese jméno Josef, podle faráře Toufara

P. Josef Toufar
Autor: archiv Miloše Doležala

Zahrádka - Zvon kostela svatého Víta v Zahrádce ponese jméno Josef, na památku faráře Josefa Toufara, který v městečku působil. Kostel nemá zvon přes 40 let. Peníze na něj se už sešly ve veřejné sbírce. Spolek Přátelé Zahrádky ještě potřebuje vybrat posledních asi 30.000 korun na úpravy ve věži, řekl dnes ČTK Jan Čihák ze spolku. Kromě Toufara bude zvon připomínat letošních 800 let od první písemné zmínky o městečku zbouraném kvůli stavbě přehrady Švihov.

Zvon vážící 205 kilogramů s motorovým pohonem bude stát 385.000 korun, zvonařství Manoušek už podle Čiháka potvrdilo objednávku. Pokud se nestane nic mimořádného, mohl by mít kostel v Zahrádce zvon už o letošním dušičkovém setkání. „Zvon by v tom termínu zavěšen být měl, ale třeba bude jen na ruční ovládání, pokud bychom nevybrali zbývající peníze,“ uvedl Čihák.

O zvony přišel kostel v minulosti několikrát. Po druhé světové válce byl ve věži zřejmě jen půjčený zvon, a to do poloviny 70. let minulého století. V té době muselo městečko na Želivce ustoupit vodárenské přehradě. Při akcích konaných v kostele poslední léta pouští spolek nahrávku zvonu z reproduktoru.

S nápadem pořídit nový zvon letos přišla Lenka Lhotková, dcera rodáků ze Zahrádky. Spolek na něj vybírá od února. „Teď ještě sbíráme peníze na to, abychom byli schopni zaplatit doplnění elektroinstalace, tak, aby se mohlo zvonit automaticky,“ uvedl Čihák. Plné okenice ve věži je také ještě potřeba nahradit žaluziovými. „Aby se zvuk zvonu mohl šířit do okolí,“ řekl.

Jména kostelních zvonů zpravidla nesou jména světců. Mezi ně se možná v budoucnu zařadí i Toufar utýraný v komunistickém vězení. Proces jeho blahořečení je zatím v přípravném stádiu takzvané diecézní fáze. „To znamená, že na místní úrovni probíhá sběr historických pramenů a zaznamenávání osobních svědectví pamětníků a jejich vyhodnocování,“ řekl ČTK duchovní Tomáš Petráček, který byl kauzou Toufarova blahořečení pověřen.

Spolek Přátelé Zahrádky funguje od roku 2001. Jeho snahou je, aby v kostele vznikl památník zátopové oblasti. Měl by obsahovat expozici věnovanou Toufarovi, který v Zahrádce působil před přeložením do nedaleké Číhoště. Kněz zemřel 25. února 1950, když ho komunistická státní bezpečnost (Stb) chtěla donutit k přiznání, že v číhošťském kostele zinscenoval pohyb kříže.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
14%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
36%
 
(Počet hlasů celkem: 304)