Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Před 450 lety zemřel biskup Jednoty bratrské Jan Blahoslav

Domácí zpravodajství / / ČTK / 26. listopadu 2021 11:52
Před 450 lety zemřel biskup Jednoty bratrské Jan Blahoslav

Ilustrační foto: Beránek - symbol Jednoty bratrské a adventní ochranovská hvězda
Autor: www.facebook.com/milicovakaple

Moravský Krumlov - Biskup Jednoty bratrské, humanista a národní buditel Jan Blahoslav, který zemřel 24. listopadu 1571 v Moravském Krumlově, byl představitelem reformačně orientovaného humanismu a je považován za předchůdce Jana Ámose Komenského. V Jednotě bratrské působil postupně jako pedagog, historiograf, kněz, biskup, diplomat a autor příruček.

Narodil se 20. února 1523 v Přerově, pocházel ze zámožné měšťanské rodiny. Vzdělání získal na humanistickém gymnáziu ve slezské Zlotoryji, studoval také na univerzitě v německém Wittenbergu, kde jej významně ovlivnil humanistický učenec Philipp Melanchthon.

Od roku 1558 působil jako biskup v jihomoravských Ivančicích, v roce 1564 přeložil z řečtiny Nový zákon, který se stal základem pro vydání celého biblického textu v Bibli kralické. Blahoslav byl autorem také mnoha dalších děl, mimo jiné napsal Gramatiku českou, jejíž rukopis patří k významným dílům české národní kultury. V Ivančicích založil gymnázium Jednoty bratrské.

V rodném Přerově byl v roce 1923 odhalen Blahoslavův pomník akademického sochaře Františka Bílka. Česká národní banka (ČNB) vydá v roce 2023 pamětní stříbrnou dvousetkorunu připomínající 500. výročí Blahoslavova narození.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Ozvuk

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Jste spojeni s volbou nového pražského arcibiskupa?
Ano
30%
 
Spíše ano, mohlo to být horší
13%
 
Nelíbí se mi neprůhlednost rozhodování
7%
 
Ne
49%
 
(Počet hlasů celkem: 784)