Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Kroměříž přispěje dvěma miliony korun na obnovu Podzámecké zahrady

Kraje: Zlínský / juml / ČTK / 17. června 2023 18:11
Kroměříž přispěje dvěma miliony korun na obnovu Podzámecké zahrady

Podzámecká zahrada v Kroměříži
Autor: Wikipedia.org / Wikimedia Commons

Kroměříž - Kroměřížská radnice letos přispěje dvěma miliony korun na obnovu a zajištění provozní bezpečnosti Podzámecké zahrady. Dotaci, o kterou požádala Správa Arcibiskupského zámku a zahrad v Kroměříži, schválilo na svém dnešním zasedání zastupitelstvo města. Pro hlasovalo 16 z 23 přítomných zastupitelů. Zámek i přilehlá Podzámecká zahrada, která je volně přístupná, figurují na seznamu památek UNESCO, jsou v majetku církve.

Správa Arcibiskupského zámku a zahrad v Kroměříži žádala o dotaci 3,5 milionu korun, radní města doporučili její snížení na dva miliony korun, což dnes zastupitelé odsouhlasili. "Podzámecká zahrada je zeleným parkem v rámci srdce města. Je to náš jediný a současně největší veřejný park ve městě, hojně navštěvovaný i obyvateli města," řekl starosta Tomáš Opatrný (ANO). Pokud by zahradu udržovalo samo, znamenalo by to podle něj pro radnici obrovské náklady.

Zásadní nesouhlas s poskytnutím dvoumilionového příspěvku vyjádřil opoziční zastupitel Petr Komínek (za Jaroslav Němec - Nezávislí). Navrhl, aby byl snížen na jeden milion korun, což však zastupitelé neschválili. "Dávat dva miliony korun tomu, kdo je miliardář, je nehorázné," řekl Komínek.

Zastupitelé uvolnili peníze na arboristický průzkum včetně případných tahových zkoušek a mykologického průzkumu dřevin, odstranění provozně nebezpečných stromů a ořez korun. Podpořili také revitalizaci parkových cest a obnovu mobiliáře zahrady a laviček a nádob na přenosné rostliny. Peníze poslouží i k obnově rostlin na ornamentální záhony, ručního zahradnického nářadí a zařízení zoo koutku.

V roce 2022 radnice na obnovu a údržbu Podzámecké zahrady uvolnila 1,5 milionu korun. O rok dříve to bylo 1,15 milionu korun.

Loni na kroměřížský zámek zavítalo přibližně 65.000 návštěvníků. Letos památka láká na zrestaurovaný Sněmovní sál, v němž v 80. letech minulého století natáčel režisér Miloš Forman některé scény svého oscarového snímku Amadeus. Po rekonstrukci je otevřená také zámecká obrazárna. Po Národní galerii nabízí druhou nejvýznamnější sbírku obrazů v České republice. Vystavuje desítky děl, mezi nimi i obrazy Tiziana, van Dycka a Cranacha staršího. V Podzámecké zahradě, která se rozkládá na ploše 64 hektarů, se počet návštěvníků neeviduje.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
28%
 
Ne
20%
 
Nevím
3%
 
(Počet hlasů celkem: 39)