Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Náboženská svoboda je ohrožena ve třetině zemí světa, uvedla organizace Církev v nouzi

Ze světa / / ČTK / 23. června 2023 8:40
Náboženská svoboda je ohrožena ve třetině zemí světa, uvedla organizace Církev v nouzi

Logo papežské nadace Kirche in Not
Autor: Wikipedia.org / Lucien leGrey / Creative Commons

Paříž - Náboženská svoboda je ohrožena ve třetině zemí světa. V posledních dvou letech se navíc situace v těchto zemích výrazně zhoršila. Ve své zprávě to uvedla křesťanská charitativní organizace Církev v nouzi, informovala o tom agentura AFP.

"Napočítali jsme 61 zemí, jejichž obyvatelé byli vystaveni vážnému porušování náboženské svobody," uvádí zpráva, která mapuje období od května 2021 do prosince 2022. V předchozí zprávě bylo těchto zemí 62. Situace se zhoršila ve 47 zemích, zlepšila se v devíti státech, dodává zpráva.

Pronásledování, kam charita řadí vraždy, deportace, vyhánění, nucené konverze a sňatky a vyvlastnění, zaznamenala ve 28 zemích, v nichž žije přes 51 procent obyvatel Země. "Z těchto 28 zemí se 13 nachází v Africe, kde se v mnoha regionech situace prudce zhoršila," stojí ve zprávě. Čínu a Indii zpráva řadí "mezi nejhorší porušovatele náboženské svobody". Diskriminaci na základě vyznání papežská charita zaznamenala v dalších 33 zemích.

Náboženské svobody jsou nejčastěji potírány autoritářskými vládami, islámským extremismem nebo etnicko-náboženským nacionalismem, uvádí organizace. Zpráva poukazuje na rostoucí utlačování muslimů jinými muslimy, zmiňuje spory mezi šíity a sunnity, zejména pak etnickou skupinu Hazárů v Afghánistánu. Během uzávěr kvůli pandemii covidu-19 stoupl také počet nahlášených útoků na židovské komunity.

Organizace Církev v nouzi, která má status papežské nadace, vydává zprávu o svobodě všech náboženství ve 196 zemích světa každé dva roky. Na jejím 16. vydání se podílelo asi třicet univerzitních profesorů, misionářů, lidskoprávních aktivistů a novinářů.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
3%
 
Ne, je příliš radikální
17%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
32%
 
(Počet hlasů celkem: 165)