Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Řečany nad Labem zpřístupňují románský kostel, pro koncerty či poutníky

Kraje: Pardubický / / ČTK / 20. července 2023 9:25
Řečany nad Labem zpřístupňují románský kostel, pro koncerty či poutníky

Kostel sv. Máří Magdalény v Řečanech nad Labem
Autor: Wikipedie.org / Creative Commons

Řečany nad Labem - Obec Řečany nad Labem na Pardubicku postupně zpřístupňuje románský kostel veřejnosti, loni ho získala od církve. Památka může být zajímavá i pro poutníky, obcí vede Svatojakubská cesta. ČTK to řekl starostka a náměstkyně hejtmana Michaela Matoušková (STAN).

"V červnu jsme měli první akci, pozvali jsme pěvecký sbor z Přelouče, byl koncert vážné hudby pro naše občany. Předpokládáme, že pěvecký sbor základní školy by si tam po zahájení školního roku udělal také koncert," řekla Matoušková.

Pro kulturní akce chce obec kostel z 12. století otevírat několikrát do roka, aby lidé měli příležitost vidět interiéry. Po domluvě může zpřístupnit památku také pro individuální prohlídky. "Pokud má někdo zájem a dojedná si schůzku dopředu, můžeme kostel otevřít a ukázat zájemcům, dosud to možné nebylo. Naší obcí vede Svatojakubská cesta, máme tam nově instalované patníky a dáváme poutníkům razítka," řekla Matoušková.

Obec získala kostel sv. Maří Magdalény loni, téměř po třech letech jednání s římskokatolickou církví. Kostel je jednou z mála zachovaných románských památek v Pardubickém kraji.

Z románské doby se dochovala apsida a východní část lodi. V roce 1407 v období gotiky byla ke kostelu přistavena sakristie. Ve stejném období byly vyzděny oltáře a osazen sanktuář.

Při barokní přestavbě ve druhé polovině 17. století byla zbořena západní stěna lodi a tribuna. Loď byla výrazně prodloužena. Vznikla také dřevěná zvonová věž. V baroku byl kostel také asi poprvé omítnutý.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
47%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
15%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
36%
 
(Počet hlasů celkem: 310)