Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Evangelická církev v Pardubicích chce v kostele vytvořit komunitní centrum

Kraje: Pardubický / / ČTK / 24. července 2023 11:08
Evangelická církev v Pardubicích chce v kostele vytvořit komunitní centrum

ilustrační foto: vitráž na fasádě evangelického kostela
Autor: Jan Kirschner / Christnet.eu

Pardubice - Sbor Českobratrské církve evangelické v Pardubicích plánuje přestavbu budovy sousedící na jedné straně s jeho kostelem a části přízemí nájemního domu na straně druhé na víceúčelové komunitní centrum. Oba objekty vlastní, jeden z nich je rodným domem odbojářky a spolupracovnice výsadku Silver A Věry Junkové, která byla popravena 2. července 1942 na Zámečku v Pardubicích. Kostel a jeho okolí by se měly stát prostorem otevřeným veřejnosti bez ohledu na členství v církvi, místem pro setkávání a trávení volného času. Částečně tak funguje již nyní, řekla ČTK farářka Hana Ducho.

Jeden dům je již nyní s kostelem propojený, v budoucnu by se měl spojit i s budovou na druhé straně. Vzniklo by tak jakési velké nároží, které bude mít společný dvůr. "Prostor si bude možné pronajmout například na seminář nebo jinou akci třeba pro mládež, v patře budou i skládací matrace. Už dnes děláme aktivity pro matky s dětmi s kočárky, jazykové kurzy pro uprchlíky z Ukrajiny nebo koncerty, po přestavbě by bylo vše bezbariérové a bylo by k dispozici zázemí," uvedla Ducho. Podle ní by nové prostory mohly sloužit i pro setkání a pohoštění po svatbách nebo pohřbech, které se v kostele konají.

Centrum nazvané Agapé, což je jeden z několika řeckých výrazů pro lásku, chce evangelický sbor vybudovat v několika etapách. Zatím bylo rozhodnuto o první budově v Hronovické ulici, kde se upraví přízemí a dvůr, v budoucnu je v druhém nadzemním podlaží v plánu víceúčelový sál, v podkroví by měly vzniknout dva byty pro faráře. Náklady na celý komplex se odhadují na 27 milionů korun, sbor chce na přestavbu získat dotace, příspěvek by mohl poskytnout i Pardubický kraj, část peněz by mohla pocházet z úvěru.

Na domě v Hronovické ulici je umístěna pamětní deska připomínající odbojářku Věru Junkovou, která se zde narodila. Její prarodiče v kostele pravděpodobně pracovali jako kostelníci. Farní sbor v Pardubicích má přibližně 600 členů.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Bíle místo

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Byli jste na některém novoročním setkání Taizé?
Ano i v zahraničí
23%
 
Byl/a jsem přímo v Taizé
12%
 
Pouze v Praze
14%
 
Nebyl/a, ale rád/a zpívám písně komunity
28%
 
Tato spiritualita mi není blízká.
23%
 
(Počet hlasů celkem: 74)