Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

V Praze si připomněli Památný den romského holokaustu

Kraje: Praha / kir / e-cirkev.cz / 7. srpna 2023 18:23
V Praze si připomněli Památný den romského holokaustu

Romská vlajka
Autor: Wikipedia.org

Praha -

Ve středu 2. srpna se budova pražského ústředí Českobratrské církve evangelické symbolicky oblékla do svátečního, když ji ozdobily dvě romské vlajky. Akce upozornila na Památný den romského holocaustu a navázala na další ekumenická a vzpomínková setkání.

Před 79 lety, v noci z 2. na 3. srpna 1944 nacisté zlikvidovali tzv. cikánský rodinný tábor v Osvětimi-Březince. V plynových komorách koncentračního tábora tehdy zavraždili na 4300 Romů a Sintů. Romové z celé Evropy si proto tento den připomínají jako Památný den romského holocaustu.

Symbolické vyvěšení vlajek na Husově domě v pražské Jungmannové ulici navázalo na ekumenické setkání před budovou husitského komunitního centra na pražském Žižkově, kde se na náměstí Barikád konala bohoslužba k připomínce výročí romského holocaustu.

Zástupci romské komunity, občanské společnosti i církví, mezi kterými nechyběli například evangelický farář pro menšiny Mikuláš Vymětal, duchovní Církve československé husitské partiarcha Tomáš Butta, David Tonzar nebo Zdeněk Břeň, připomněli příběhy utrpení, statečnosti a milosrdenství. A vyzdvihli jejich důležitost i pro dnešní dobu.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Souhlasíte s narovnáním práv stejnopohlavních párů ve svazku nazvaném partnerství, místo manželství?
Ano
41%
 
Ano, ale bez možnosti osvojení dětí
8%
 
Ne, jsem pro název manželství
8%
 
Nesouhlasím s těmito svazky
36%
 
Současný zákon o registrovaném partnerství bych neměnil
7%
 
(Počet hlasů celkem: 359)