Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Ukrajinský soud poslal biskupa promoskevské církve na pět let do vězení

Ze světa / / ČTK / 9. srpna 2023 0:17
Ukrajinský soud poslal biskupa promoskevské církve na pět let do vězení

Ilustrační foto
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Kyjev - Ukrajinský soud poslal na pět let do vězení vysoce postaveného preláta ukrajinské pravoslavné církve, která se před ruskou invazí podřizovala Moskvě. Zároveň nařídil, aby mu byl zkonfiskován majetek. Metropolita Jonafan, který stojí v čele Tulčinské diecéze ve Vinnycké oblasti, byl odsouzen za veřejné schvalování ruské invaze, uvedla média s odvoláním na komuniké ukrajinské generální prokuratury a tajné služby SBU. Moskevský patriarcha Kirill, který stojí v čele ruské pravoslavné církve, označil verdikt za příklad pronásledování kvůli víře.

Jonafan, občanským jménem Anatolij Jeleckich, byl podle generální prokuratury uznán vinným ze snahy o narušení územní celistvosti, o násilné svržení ústavního pořádku, porušení rovnoprávnosti občanů a ze schvalování ruské ozbrojené agrese proti Ukrajině.

Čtyřiasedmdesátiletý metropolita, tedy sídelní biskup, se stal prvním biskupem v čele diecéze odsouzeným do vězení, uvedla na svém webu ruská redakce BBC. Připomněla, že v květnu byl v Kirovohradské oblasti odsouzen za šíření ruské propagandy na tři roky bývalý šéf místní diecéze, metropolita Joasaf.

Ukrajinská pravoslavná církev, která před vpádem ruských vojsk měla v oficiálním názvu i dovětek "moskevského patriarchátu", se brzy po invazi odkazu na Moskvu ve svém názvu zbavila. Metropolita Jonafan se narodil a vyrostl v Rusku, od konce 80. let však sloužil na Ukrajině.

Mezi důkazy obžaloba podle BBC použila i Jonafanův článek o vůdčí roli moskevského patriarchátu ruské pravoslavné církve, který byl ale zveřejněn loni v lednu, tedy ještě před vpádem ruských vojsk. Při domovní prohlídce byly u preláta nalezeny proruské propagandistické letáky, které podle obžaloby šířil mezi věřícími. Letáky vyzývaly k převzetí moci a ke změně ukrajinských hranic. Biskup podle SBU také šířil další texty na podporu ruské agrese.

"V tomto soudním rozhodnutí, diktovaném nenávistí k Pravoslavné církvi Ukrajiny, vidíme další akt nehorázného porušování svobody vyznání, příklad pronásledování kvůli víře," uvedl moskevský patriarcha Kirill, kterého citovala agentura TASS. Obvinění bylo podle něj hanlivé a důkazy podstrčené.

"Osobně znám metropolitu Jonafana z let jeho studií a práce v leningradském duchovním semináři. Ještě na konci 80. let se jej marně snažily zastrašit orgány státní bezpečnosti ateistického státu. Jejich následníci, současní bojovníci s Kristovou církví, pokračují v tomto hanebném díle vynesením nespravedlivého rozsudku," zdůraznil moskevský patriarcha. Metropolitu podle něj odsoudili za modlitby za mír a zachování práv pravoslavné církve. Vyzval proto světovou veřejnost a její politické a náboženské vůdce, aby věnovali pozornost pronásledování církve kyjevským režimem.

"Rusko systematicky ničí pravoslavnou církev na Ukrajině a její budovy," uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba v reakci na poničení pravoslavné katedrály v Oděse zásahy ruských raket z minulého měsíce. "Nastolíme to na příštím jednání Rady bezpečnosti OSN na Ukrajině, aby bylo jasné, že Rusko je jedinou hrozbou pro ukrajinské pravoslaví," dodal.

Rusové za nynější války už zničili více než 80 chrámů pravoslavné církve dříve podřízené moskevskému patriarchátu, a poškodili jich více než dvě stovky, a to i v oblastech, kde se nevedou boje. Zničili také osm klášterů a sedm jich poškodili. Zranění utrpěly více než dvě desítky duchovních "ruské církve na Ukrajině", tvrdí ukrajinská média.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Bíle místo

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Byli jste na některém novoročním setkání Taizé?
Ano i v zahraničí
23%
 
Byl/a jsem přímo v Taizé
12%
 
Pouze v Praze
14%
 
Nebyl/a, ale rád/a zpívám písně komunity
28%
 
Tato spiritualita mi není blízká.
23%
 
(Počet hlasů celkem: 74)