Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Německá řeholnice Philippa Rathová obdrží cenu Edity Steinové

Ze světa / pvh / Vlastní zpráva / 2. září 2023 11:46
Německá řeholnice Philippa Rathová obdrží cenu Edity Steinové

Německá benediktinka sestra Philippa Rath
Autor: Katholisch.de

Německo/Göttingen -

Řádová sestra Philippa Rathová se podle portálu katholisch-de stane držitelkou letošní ceny Edity Steinové. Tímto vyznamenáním bude oceněna její angažovanost za ženská práva. Vyznamenání si má převzít v Göttingen 26. listopadu. 

Philippa Rathová se svými aktivitami podle poroty řadí po bok Edity Steinové, která se také zabývala postavením žen v církvi i mimo ni. Steinová, konvertitka ze židovství ke katolicismu, zavražděná r. 1942 nacisty v plynové komoře v Osvětimi, napsala už v roce 1928 o diakonátu a kněžství ženy: “Zdá se mi, že dogmaticky nestojí v cestě nic, co by církvi mohlo zabránit v zavedení takové dosud neslýchané novoty.” O necelých sto let později sestra Philippa usiluje o to, aby se tato “neslýchaná novota” v církvi stala skutečností. Teoložka, politoložka a historička Rathová žije jako sestra benediktinského řádu v opatství svaté Hildegardy v Rüdesheim-Eibingen. 

Philippa Rathová je autorkou knihy “...weil Gott es so will” : Frauen erzählen von ihrer Berufung zur Diakonin und Priesterin, vydané 2022 v nakladatelství Herder v Mnichově (česky “Protože Bůh to tak chce” : ženy mluví o svém povolání ke kněžství a diakonátu), a spoluautorkou knihy Selbstverlust und Gottentfremdung : Spiritueller Missbrauch an Frauen in der katholischen Kirche - hlavní autorka Barbara Haselbecková, nakl. Patmos v Ostfildern, 2023 (česky Ztráta sama sebe a odcizení vůči Bohu : spirituální zneužívání žen v katolické církvi). 

Cenu Edity Steinové uděluje jednou za dva roky organizace Edith-Stein-Kreis Göttingen, která pečuje o odkaz Steinové. Vyznamenání je spojeno s částkou 5000 EUR a uděluje se osobnostem, skupinám a institucím, které se vynikajícím způsobem zasloužily o “boření hranic” v sociální, politické a společenské oblasti. 

Za rovná práva žen v katolické církvi v Německu vystupuje mimo jiné Katholischer Deutscher Frauenbund (KDFB) nebo reformní hnutí Maria 2.0, naopak konzervativní postavení žen (ve jménu zachování jednoty světové církve) obhajuje iniciativa Maria 1.0

Z teologů zastává důsledné zrovnoprávnění žen v církvi erfurtská profesorka dogmatiky Julia Knopová. Rovnost pohlaví nelze podle Knopové redukovat pouze na svátostný úřad, ale nelze ji uskutečnit ani bez něj. Knopová poukazuje na fakt, že Instrumentum laboris k nadcházející synodě řeší pouze otázku, jak by ženy v rámci stávajícího hierarchického systému (specifického podle pohlaví) mohly získat více pravomocí a prostoru k realizaci. “Je to sice správné a důležité, ale není to dost. Není to akt spravedlnosti, nýbrž milosti,” píše Knopová pro Herder Korrespondenz. “Neexistuje podmíněná rovnost pohlaví. Rovnost není méně nebo více, hůř nebo lépe, nýbrž jen zcela, nebo vůbec ne.” 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
14%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
36%
 
(Počet hlasů celkem: 317)