Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Vatikán blahořečil polskou rodinu zavražděnou roku 1944 nacisty za ukrývání Židů

Ze světa / / ČTK / 11. září 2023 8:25
Vatikán blahořečil polskou rodinu zavražděnou roku 1944 nacisty za ukrývání Židů

Wiktoria Ulma se svými dětmi (okolo roku 1942)
Autor: Wikipedie.org / Josef Ulma / Creative Commons

Varšava - Katolická církev v neděli během slavnostní liturgie konané ve vsi Markowa na jihovýchodě Polska blahořečila devítičlennou rodinu Ulmových, kterou v březnu 1944 zavraždili nacisté kvůli tomu, že u sebe skrývala Židy. Média podotýkají, že je to poprvé, kdy se takové pocty dostalo celé rodině, v tomto případě jde o dva dospělé a sedm dětí, včetně čerstvě narozeného chlapce. Blahořečení je posledním stupněm před svatořečením.

"Schvalujeme, aby od této chvíle ctihodní sluhové Boží, manželé Józef a Wiktoria Ulmovi, společně s jejich sedmi dětmi ... mučedníci, kteří jako dobří Samaritáni bez strachu přinesli nejvyšší oběť z lásky ke svým bratrům a přijali do svého domu ty, kteří strádali kvůli pronásledování, získali titul blahoslavení," četl během mše z dopisu papeže Františka kardinál Marcello Semeraro. Následně byl nad scénou odhalen obraz rodiny Ulmových a byl tam přinesen relikviář s ostatky členů rodiny.

Bohoslužbu v latině koncelebrovalo asi 1000 kněží, 80 biskupů, mezi nimi například primas polský Wojciech Polak. Na slavnostní bohoslužbu se sjely i politické špičky země, včetně prezidenta Andrzeje Dudy nebo premiéra Mateusze Morawieckého a dalších členů vlády, uvedla televize TVN24 na svých internetových stránkách.

Vrchní polský rabín Michael Schudrich řekl, že dnešní událost, při které se připomíná statečnost Ulmových, "potřebujeme více my než oni, protože každý den v našem životě znamená volbu mezi dobrem a zlem". Dodal, že na lidi, jako byli Ulmovi, je třeba vzpomínat a mít je jako vzor těch, kým chceme být. Zapomínat se ale podle něho nesmí ani na ty, kdo za druhé světové války s nacisty kolaborovali, aby sloužili jako vzor těch, kterými být nechceme.

Papež František při dnešní modlitbě Anděl Páně ve Vatikánu Ulmovy nazval "paprskem světla" v temnotách druhé světové války a řekl, že mají sloužit jako příklad, jimž se mají ostatní řídit, píše agentura Reuters.

Rodinu Ulmových pravděpodobně udal Polák, který se chtěl zbavit židovských majitelů nemovitosti, jíž se sám zmocnil. V masakru 24. března 1944 nacisté zastřelili osm Židů ukrývající se v podkroví domu katolické rodiny a pak Ulmovy.

Během druhé světové války byly zavražděny asi tři miliony polských Židů, což odpovídá zhruba polovině všech obětí holokaustu. Reuters píše, že pro vládnoucí národní-konzervativce v Polsku slouží Ulmovi jako příklad statečnosti tisíců Poláků, kteří se snažili pomoci Židům uniknout nacistickému pronásledování. Za tento přístup si polská vláda vysloužila kritiku od židovských organizací i některých historiků, protože se podle nich snaží co nejvíce minimalizovat roli těch, kdo s nacisty kolaborovali. V okolí Markové někteří historici posbírali výpovědi svědků, kteří vypověděli, že někteří Poláci rabovali domy svých židovských sousedů, udávali je Němcům, nebo je dokonce sami zabíjeli. Podle historika z Polské akademie věd Dariusze Libionky znamená současná debata o roli Poláků ve vztahu k Židů během holokaustu promarněnou šanci. "Pokud bychom ukázali, co někteří Poláci dělali, předvedli bychom hrdinství Ulmových v plném rozsahu," zdůraznil.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
28%
 
Ne
20%
 
Nevím
3%
 
(Počet hlasů celkem: 39)