Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Moderní kaple v Nesvačilce je před dokončením. Farníci vybírali peníze na stavbu už před sto lety

Kraje: Jihomoravský / kir / / 13. září 2023 1:24
Moderní kaple v Nesvačilce je před dokončením. Farníci vybírali peníze na stavbu už před sto lety

stavba kaple v Nesvačilce
Autor: www.kaplenesvacilka.cz

Nesvačilka (Brněnsko) - Dvě stovky lidí v neděli dopoledne přišly na poutní bohoslužbu v Nesvačilce na Brněnsku, která se uskutečnila před novostavbou kaple Panny Marie Bolestné. V lednu uplyne deset let od počátku stavby, která vyrostla zejména z darů. Jak ČTK řekl moutnický farář a duchovní správce Nesvačilky René Strouhal, stavba nyní směřuje ke kolaudaci a vysvěcení je předběžně naplánované příští rok na květen.

"V pátek jsme nainstalovali pět metrů vysoké dubové dveře, které váží 460 kilogramů. Kvůli jejich váze bylo nutné vymyslet instalaci tak, aby tlak šel hlavně do země a zároveň bylo možné dveře snadno otevřít. A protože hodně lidí by rádo nahlédlo dovnitř i v zimě, je tam umístěné kukátko, kterým do interiéru dobře uvidí," uvedl Strouhal.

V současné době dělníci dokončují práce na interiéru stavby, zejména na kúru. Pokračují i práce na liturgickém mobiliáři, aby kaple byla vybavená k bohoslužbám. "Pokračují i práce na lavicích, které nakonec budou rozkládací. Původně jsme chtěli, aby byly v jednom kuse, ale ukázalo se to jako nepraktické kvůli koncertům i bohoslužbám, kdy je někdy potřeba prostor přizpůsobit," doplnil farář.

Poutní liturgii u kaple pořádá každý rok co nejblíže svátku Panny Marie Bolestné, který připadá na 15. září. "Součástí stavby je i dokončení parkových úprav a vybudování silnice ke kapli. Jakmile to bude hotové, můžeme kolaudovat. Snad se to stihne do vysvěcení příští rok, předběžně jej plánujeme na 8, května," poznamenal farář.

Stavba, která vzniká podle návrhu architekta Jana Říčného, stála zatím asi 18 milionů Kč. Peníze moutnická farnost získala zejména z darů věřících, lidé mohli adoptovat lamely na fasádě kaple, uskutečnila se kampaň na portálech HitHit i Donio, farnost získala i podporu Jihomoravského kraje. Podle faráře se také našly firmy, které věnovaly materiál, jiné zase odvedly práci pouze za cenu materiálu, navíc řada lidí přišla pomoci na brigádách. Lidé v Nesvačilce přitom založili spolek, který shromažďoval peníze na stavbu kaple, už v roce 1920.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Měla by církev umožnit ženám vedení bohoslužeb?
Ano
50%
 
Ano, ale pouze při jáhenské službě
0%
 
Ne
50%
 
V mé církvi již ženy slouží
0%
 
(Počet hlasů celkem: 14)