Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Opravený Památník Bible kralické se otevřel po třech letech veřejnosti

Kraje: Vysočina / / ČTK / 17. září 2023 21:06
Opravený Památník Bible kralické se otevřel po třech letech veřejnosti

Bible kralická
Autor: ČCE / Tomáš Najbrt

Kralice nad Oslavou (Třebíčsko) - Po třech letech se pro veřejnost otevřel 16. září opravený Památník Bible kralické. Lidé si tak mohli v Kralicích nad Oslavou na Třebíčsku prohlédnout výstavu Umění knihtisku a bratrská tiskárna v Kralicích, která se zde koná u příležitosti Dne tiskařů.

"Návštěvníci v Památníku vidí celou řadu unikátních exponátů, mezi nimi originální ukázky knihtiskařského umění z přelomu 15. a 16. století či knihy ze slavných pražských tiskáren Veleslavínovy a Melantrichovy. Největší prostor je věnován bratrským tiskům, mezi nimiž lze nalézt i prvé vydání Blahoslavova překladu Nového zákona a samozřejmě jednotlivé díly Bible kralické," uvedl kurátor výstavy Vít Vlnas.

"Vystaveny jsou také původní literky, jimiž byly tyto svazky tištěny a které byly nalezeny na kralické tvrzi v roce 1957. Zlatý hřeb expozice představuje originální exemplář prvního dochovaného vydání slavné Komenského mapy Moravy z roku 1627," řekl. Pozoruhodný je podle něj rovněž model sochařského památníku Bible kralické od Jana Štursy, který nebyl nikdy realizován.

Památník je uzavřený od 12. října 2000 kvůli opravě střechy a fasády. "Technický stav budovy a nevyhovující charakter dosavadní expozice si v roce 2020 vyžádaly uzavření muzejní budovy a její postupnou opravu. Rekonstrukce není ještě zcela ukončena," uvedl Jiří Mitáček, generální ředitel Moravského zemského muzea, které je správcem památníku.

Bible kralická je první český překlad bible z původních jazyků, tedy hebrejštiny, aramejštiny a řečtiny, nikoliv latinské Vulgáty. V době rekatolizace spojovala Bible kralická rozptýlené skupiny českých a moravských exulantů i domácí tajné nekatolíky.

V letech 2016 až 2019 navštívilo památník ročně kolem 5000 lidí, nejvíc v roce 2016, kdy přišlo 5504 návštěvníků. V roce 2020, který byl ovlivněný pandemií covidu-19, bylo návštěvníků asi 1800.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
50%
 
Spíše ano
17%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 194)