Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Donace.cz

Papež Pius XII. měl podrobné informace o holokaustu, píše Corriere della Sera

Ze světa / / ČTK / 17. září 2023 21:03
Papež Pius XII. měl podrobné informace o holokaustu, píše Corriere della Sera

Papež Pius XII. ve Vatikánu v roce 1949
Autor: AFP/Getty Images

Vatikán - Papež Pius XII. měl za druhé světové války podrobné informace o nacistických zvěrstvech páchaných v okupovaném Polsku a o masovém vyvražďování v tamních nacistických vyhlazovacích táborech. S odkazem na nově objevenou korespondenci mezi pobočníkem tehdejší hlavy katolické církve a německým jezuitou to dnes napsal list Corriere della Sera.

Piovi XII., který byl papežem od března 1939 až do své smrti v říjnu 1958, kritici dlouhodobě vytýkali, že vůči nacistickému Německu zaujal příliš umírněný postoj. Mimo jiné ho viní, že mlčel v době, kdy byly v Evropě vyhlazovány miliony Židů. Papežovi obhájci naopak poukazují na to, že Pius XII. pracoval na záchraně Židů v Itálii a dalších zemích skrze církevní instituce.

Dopis Piově sekretáři Robertu Leiberovi ze 14. prosince 1942 pochází z pera německého pátera Lothara Königa. Je psaný německy a mimo jiné uvádí, že nacisté v plynových komorách denně vraždí až 6000 lidí, zejména Židů a Poláků. Popsány v něm jsou také transporty z dnešního ukrajinského města Rava-Ruska do vyhlazovacího tábora Belžec.

Dopis "představuje jediný důkaz dlouhodobé korespondence" o nacistickém vyhlazování Židů od informovaného a důvěryhodného zdroje v Německu, který byl součástí katolického protihitlerovského odboje, řekl italskému listu vatikánský archivář Giovanni Coco - autor připravované knihy o nově dostupných spisech z doby Piova pontifikátu.

Ve vyhlazovacím táboře Belžec, který fungoval do konce roku 1942, zahynulo na 450.000 lidí uvádí tamní muzeum na svém webu. Většinou se jednalo o polské Židy, ale i o Židy deportované z Německa, Rakouska, Slovenska a Česka.

Agentura AP podotýká, že ve stejné době, kdy König napsal svůj dopis, Pius obdržel řadu diplomatických zpráv od britských a polských vyslanců ve Vatikánu, podle kterých bylo v Polsku do té doby zavražděno až na milion Židů. Podle antropologa Davida Kertzera Vatikán v té době nejméně britskému vyslanci řekl, že se k nacistickým zvěrstvům nemůže vyjadřovat, protože nemá jak tyto informace ověřit.

Ačkoliv nelze s jistotou říci, že papež dopis svého sekretáře četl, Leiber byl jeho nejbližším pobočníkem a měl s ním podle dochovaných dokumentů velmi úzké vztahy, zejména ohledně záležitostí týkajících se Německa.

"Novost a význam tohoto dokumentu tkví v tom, že ohledně holokaustu nyní máme jistotu, že Pius XII. dostával od německé katolické církve přesné a podrobné zprávy o zločinech páchaných na Židech," řekl Coco. Odborník ale poznamenal, že König naléhal na Svatý stolec, aby jeho informace nezveřejňoval, protože se obával o svůj život i o bezpečí zdrojů z katolického odboje.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Filmana
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Považujete jednání děkana KTF UK vůči prof. Petráčkovi za správné?
Ano
27%
 
Ne
70%
 
Nevím
3%
 
(Počet hlasů celkem: 871)