Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Duchovní služba armády slaví 25 let, působí v ní 37 kaplanů

Domácí zpravodajství / / ČTK, lkt / 19. září 2023 7:24
Duchovní služba armády slaví 25 let, působí v ní 37 kaplanů

Hlavní kaplan Armády ČR plk. Jaroslav Kníchal
Autor: kaplani.army.cz

Praha - Duchovní služba armády si připomněla 25 let své existence, za usilování o její vznik dnes dostal Záslužný kříž ministryně obrany Josef Šupa. Podle hlavního kaplana duchovní služby Jaroslava Knichala v sobě práce vojenského kaplana pojí lásku k Bohu a lásku k vlasti, zároveň se nevyhne výzvám a napětí. Knichal dnes při příležitosti výročí sloužil ekumenickou bohoslužbu ve vojenském kostele sv. Jana Nepomuckého na Hradčanech. V duchovní službě působí v současnosti 37 kaplanů.

Základním obsahem služby vojenského kaplana je podle Knichala služba přítomnosti, tedy provázení a doprovázení vojáků všude tam, kde se nacházejí, ať už v mírových misích nebo v zahraničních operacích. "Prožívá s nimi radosti i starosti osobního nebo služebního charakteru," uvedl Knichal. Důležité podle něj je, aby vojenský kaplan dokázal svým osobním způsobem a svým přístupem k životu oslovit a získat důvěru vojáků.

Součástí oslavy výročí je také předání Záslužného kříže ministryně obrany, za usilování o vznik duchovní služby armády na začátku 90. let minulého století ho převzal Josef Šupa. Ten v roce 1957 emigroval do Spojených států, kde vystudoval teologii a stal se vojenským kaplanem. V 90. letech se na rok vrátil do Československa a jako poradce ministra obrany usiloval o vznik duchovní služby v Československé armádě.

Bohoslužby se zúčastnil také náčelník generálního štábu Armády ČR Karel Řehka. Podle něj se duchovní služba stala nedílnou součástí armády, práce kaplanů je podle něj důležitá a nenahraditelná. Na mši promluvil i pražský arcibiskup a předseda České biskupské konference Jan Graubner, který poděkoval za práci vojenským kaplanům, kteří podle něj naslouchají, povzbuzují, doprovázejí a zprostředkovávají boží blízkost.

Duchovní služba armády vznikla v roce 1998. O dva roky dříve začal působit první vojenský kaplan v české jednotce IFOR/SFOR v Bosně a Hercegovině. Služba vznikla na základě dohody o spolupráci mezi ministerstvem obrany, Ekumenickou radou církví a Českou biskupskou konferencí. Současná duchovní služba navazuje na odkaz vojenských kaplanů z prvorepublikové armády, za 25 let jí prošlo více než 60 duchovních. V současnosti v ní slouží dvě kaplanky a 35 kaplanů z 11 křesťanských církví.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
53%
 
Spíše ano
21%
 
Ne
23%
 
Nevím
3%
 
(Počet hlasů celkem: 72)