Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Představitelé katolické církve ve Švýcarsku chtějí ustanovit speciální soud pro sexuální násilí

Ze světa / / ČTK / 24. září 2023 7:20
Představitelé katolické církve ve Švýcarsku chtějí ustanovit speciální soud pro sexuální násilí

Ilustrační foto: Alegorie spravedlnosti
Autor: Wikipedia.org / Mylius / Creative Commons

Curych - Katoličtí biskupové ve Švýcarsku chtějí ustanovit speciální církevní soud, který by se zabýval případy sexuálního násilí v církevním prostředí. Napsala to agentura AFP. Biskupové to oznámili po zveřejnění výsledků výzkumu univerzity v Curychu, podle kterých bylo v církevním prostředí zneužito od roku 1950 přes 900 lidí. Přednost při vyšetřování případů sexuálního násilí však budou mít běžné soudy.

V reakci na výzkum biskupové oznámili několik opatření, včetně vytvoření církevního a disciplinárního soudu. Ten se bude moci zabývat případy, ve kterých figurují kněží, a ukládat disciplinární postihy. V řešení těchto kauz bude mít přednost švýcarské trestní právo. "Orgány činné v trestním řízení budou vždy informovány v případě zneužití či jiného porušení zákona v církevním prostředí," uvedli biskupové v prohlášení.

O zřízení tribunálu budou zástupci švýcarské katolické církve jednat příští týden ve Vatikánu. Papež František vyžaduje vůči případům sexuálního napadení přísný postup.

Katolické církve v Evropě v posledních letech čelí od věřících i širší veřejnosti otázkám ohledně sexuálního zneužívání v církevním prostředí. Některé církve, například ve Francii či Portugalsku, vytvořily externí komise, které se snažily zmapovat tyto případy na základě dat z archivů i svědectví údajných obětí. Jiné národní církve se spokojily s vnitřním vyšetřováním, které však podle kritiků není často dostatečně transparentní.

Zpráva, kterou vypracovali historici z univerzity v Curychu, se zakládá na údajích z církevních archivů. Není tak vyloučeno, že skutečný počet případů je vyšší.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Souhlasíte s narovnáním práv stejnopohlavních párů ve svazku nazvaném partnerství, místo manželství?
Ano
41%
 
Ano, ale bez možnosti osvojení dětí
8%
 
Ne, jsem pro název manželství
8%
 
Nesouhlasím s těmito svazky
36%
 
Současný zákon o registrovaném partnerství bych neměnil
7%
 
(Počet hlasů celkem: 359)