Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Cenu nadace Vize 97 letos převezme profesor filozofie vědy John Lennox

Kraje: Praha / / ČTK / 28. září 2023 18:43
Cenu nadace Vize 97 letos převezme profesor filozofie vědy John Lennox

John Lennox
Autor: Wikipedia.org / Wikimedia Commons

Praha - Letošní Cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 převezme irský profesor matematiky a filozofie vědy John C. Lennox, který se ve svým dílech zabývá hlavně etikou a vztahy mezi vědou a vírou. Pořadatelé o tom informovali ČTK v pozvánce na předávání ceny. Ceremoniál se letos opět odehraje 5. října v den narození dramatika a bývalého českého prezidenta Václava Havla.

Devětasedmdesátiletý Lennox je rodákem ze Severního Irska a emeritním profesorem britské Oxfordské univerzity. Je mimo jiné autorem knih Pohřbila věda Boha? a Dokáže věda vysvětlit všechno? Svým čtenářům předkládá ke zvážení, zda navzdory všeobecně rozšířené představě, že náboženství znemožňuje či omezuje vědeckou činnost, není teistický pohled na svět lepším odrazovým můstkem pro rozvoj vědy než materialistický.

Lennox v minulosti Česko už navštívil, v roce 2014 měl přednášku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Některá z jeho děl vyšla v češtině. Rozprava, které se Lennox ve čtvrtek 5. října v Pražské křižovatce zúčastní, bude na téma věda a náboženství.

Cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 uděluje nadace od roku 1999. Vloni ji dostali manželé Hadravovi, astrofyzik a historik astronomie Petr Hadrava a klasická filoložka Alena Hadravová. Ocenění se v loňském roce výjimečně předávalo už v září, dřívější datum pořadatelé zvolili v obavě z vývoje pandemie nemoci covid-19.

Cena nadace Vize 97 je určená myslitelům, kteří svým dílem překračují tradiční rámec vědeckého poznání, přispívají k chápání vědy jako integrální součásti obecné kultury, nekonvenčním způsobem se zabývají základními otázkami poznání, bytí a lidské existence. Smyslem udílení ceny je také umožnit české veřejnosti setkat se s průkopníky zajímavých proudů vědeckého myšlení a seznámit se s jejich dílem.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Bíle místo

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Byli jste na některém novoročním setkání Taizé?
Ano i v zahraničí
23%
 
Byl/a jsem přímo v Taizé
12%
 
Pouze v Praze
14%
 
Nebyl/a, ale rád/a zpívám písně komunity
28%
 
Tato spiritualita mi není blízká.
23%
 
(Počet hlasů celkem: 74)