Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Špindlerův Mlýn má u chaty Hromovka nově vybudovanou kapličku svaté Barbory

Kraje: Královéhradecký / / ČTK / 7. října 2023 21:45
Špindlerův Mlýn má u chaty Hromovka nově vybudovanou kapličku svaté Barbory

Špindlerův Mlýn
Autor: Wikipedie.org / rem49 / Creative Commons

Špindlerův Mlýn (Trutnovsko) - Ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších otevřeli dne 7. října nově vybudovanou kapličku svaté Barbory. Drobná dřevěná sakrální stavba, kterou vysvětil kardinál Dominik Duka, vznikla z iniciativy v roce 2016 založeného Spolku za výstavbu kaple sv. Barbory. Pozemek k výstavbě poskytli majitelé nedaleké horské chaty Hromovka.

Kaplička stojí u takzvané Dřevařské cesty na západním svahu hory Hromovka v nadmořské výšce 860 metrů. Prosklenou stěnou je z ní výhled do údolí s Labskou přehradou, špindlerovskou čtvrť Labská a na hřebeny Krkonoš. Náklady na výstavbu kapličky činily téměř milion korun.

"Zasvěcení svaté Barboře z Nikodémie není náhodné, protože je mimo jiné patronkou havířů či hasičů a ochránkyně při nebezpečí v bouřce a pomocnice v nouzi. A Špindlerův Mlýn byl jednak původně hornickou osadou a dnes je vyhledávaným horským střediskem, kde stále nebezpečí spjaté s přírodou hrozí," uvedl předseda spolku Dalibor Mlejnský.

Podle starosty Špindlerova Mlýna Martina Jandury (Špindlerův Mlýn - město s vizí) měla kaplička původně vyrůst již před lety v údolí, ale stavba narážela na různé překážky. "Projekt jsme podporoval. Člověk by měl i v této době žít v duchovně, je dobré se zastavit," řekl. Kaple by se mohla stát i novým turistickým cílem návštěvníků Špindlerova Mlýna.

Konstrukce kapličky je z modřínových trámků a stojí na kamenném rulovém podstavci o rozměrech zhruba 2,2 metru krát 3,8 metru. Opláštěná je ručně štípaným modřínovým šindelem. Přírodní materiály doplňují drobné mosazné detaily jako kování dveří, profily zasklení a křížek nad vstupem. Dominantou kapličky je rámová zvonička se zvonem odlitým na míru a nápisem V jednoho Boha věřiti budeš.

"Hrubé tělo kaple chrání před drsným horským podnebím hlavní prvek interiéru – drobný kubický oltář, vyhotovený speciální technologií z recyklovaného skleněného střepu a mosazi," uvedl Petr Fiala z architektonického ateliéru Archibase.

Kaple sv. Barbory není jedinou sakrální stavbou, která v poslední době vznikla ve Špindlerově Mlýně. V roce 2007 majitel Erlebachovy boudy nad Špindlerovým Mlýnem postavil kapličku, která je zasvěcená sv. Františkovi z Assisi. Kaple je z kamene a ze dřeva.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Přejete si mít euromince s vyobrazením svatého Václava nebo Jana Husa?
Ano
53%
 
Ano, ale k výběru jedné z osobností mám výhrady
16%
 
Ne
9%
 
Určitě ne, jsem proti zavedení eura
22%
 
(Počet hlasů celkem: 119)