Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Ruský disidentský kněz zbavený patriarchou Kirillem svěcení emigruje do Česka

Ze světa / / ČTK, lkt / 17. října 2023 13:29
Ruský disidentský kněz zbavený patriarchou Kirillem svěcení emigruje do Česka

Andrej Kurajev
Autor: Wikipedie.org / Д.В. Кураев / Creative Commons

Moskva - Disidentský pravoslavný duchovní a bloger Andrej Kurajev, kterého moskevský patriarcha Kirill zbavil svěcení, oznámil, že opustil Rusko a odjel do Prahy, kde prožil dětství a kde hodlá pokračovat v psaní a v přednáškách. Uvedla to dnes ruská státní agentura TASS s odvoláním na vyjádření samotného Kurajeva na sociální síti.

Kurajev se svého času zastal členek feministické skupiny Pussy Riot, uvězněných za výtržnost poté, co v předvečer předminulých prezidentských voleb v hlavním pravoslavném chrámu země zazpívaly „punkovou modlitbu“ k Bohorodičce, v níž vyzývaly, aby vyhnala Vladimira Putina. Na rozdíl od oficiální linie církve i názoru mnoha věřících si Kurajev stál za názorem, že jeho náboženská organizace má příležitost se ukázat jako milosrdná, dívkám odpustit a nepožadovat přísný trest.

„Rozhodl jsem se nepodobat se hrdinovi anekdoty, který zahynul poté, co třikrát odmítl nastoupit do záchranného vrtulníku,“ uvedl Kurajev. Emigraci podle něj předcházelo půldruhého roku rozmýšlení a váhání. Řekl, že ale nechce vysvětlovat všechny důvody. „Pokud Prozřetelnost nabízí možnost, po které touží mnozí a která je mnohým nedostupná, stojí za to ji přijmout,“ napsal.

Vysvětlil, že jeho „moskevský svět“ je zničený a že se chce vrátit do Prahy, kde prožil dětství a jeho rodiče nejlepší léta svého života a kde má dodnes spolužáky. Psát, kázat a přednášet bylo v Rusku čím dál těžší, a tak jde o „pracovní migraci“ do Evropy. Uvedl, že doufá, že půjde jen o „sezonní“ emigraci, a že nepomýšlí na to, že by se v Česku usadil. Zatím se chce odstřihnout od života v Rusku, kde vládne „nesesaditelný regent“, tedy prezident Putin.

TASS připomněl, že církevní soud proti Kurajevovi zakročil proto, že ve svém blogu údajně hanobil jednoho zesnulého preláta a rouhal se proti církvi. Moskevský patriarcha Kirill, který stojí v čele ruské pravoslavné církve, nejprve potvrdil rozhodnutí o zbavení Kurajeva duchovní hodnosti, ale uložil mu období pokání, aby se vrátil na cestu církve. V dubnu patriarcha zbavil Kurajeva svěcení s tím, že v daném období „ani slovy ani skutky“ žádné pokání neprojevil a neukončil „destruktivní činnost“.

Kurajev jako pravoslavný misionář a teolog svého času organizoval demonstraci proti katolickým Vánocům či proti ruskému turné zpěvačky Madonny. Moskevský soud mu loni v létě uložil pokutu za „diskreditaci armády“, což bývá trest za kritiku války Ruska proti Ukrajině.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
48%
 
Spíše ano
18%
 
Ne
30%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 178)