Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

V Římě někdo poničil památník Židů deportovaných do vyhlazovacích táborů

Ze světa / / ČTK, lkt / 1. listopadu 2023 23:45
V Římě někdo poničil památník Židů deportovaných do vyhlazovacích táborů

Ilustrační foto: mosazné tabulky v dlažbě připomínající osudy židovských obyvatel
Autor: Jan Kirschner

Řím - V Římě někdo poničil památník Židů deportovaných za druhé světové války do koncentračních táborů. Píše to agentura ANSA. Poškozeny byly čtyři pamětní kostky (tzv. stolpersteiny), které připomínají osud čtyř členů římské židovské komunity. Starosta Roberto Gualtieri čin odsoudil, další politici mluví o nárůstu antisemitismu.

V úterý a ve středu občané nahlásili poškození čtyř pamětních kostek. Kostky, které mají obvykle jasnou barvu, někdo začernil. Podle médií není jasné, zda pachatel či pachatelé použili oheň, barvu či jiný způsob, aby dosáhli změny barvy.

"Řím tvrdě odsuzuje tento nepřijatelný a hanebný čin," uvedl starosta italské metropole Gualtieri. Šéfka největšího italského opozičního uskupení Demokratická strana Elly Schleinová varovala před vzestupem antisemitismu v Itálii. "Doufám, že se tady nebude opakovat to, co se děje v jiných evropských městech, a to zejména v Paříži," uvedl předseda římské židovské obce Victor Fadlun. Narážel tak na incident, při kterém někdo označil ve francouzské metropoli několik domů Davidovou hvězdou.

Pamětní kostky připomínají v římských ulicích členy židovské komunity, kteří byli deportováni do koncentračních táborů během nacistické okupace. Neznámější je hromadné zatýkání v římském ghettu v polovině října roku 1943. Podle historiků nacisté ve spolupráci s místními fašisty zadrželi 16. října 1943 přes 1200 lidí a zhruba 1000 jich poslali do tábora v Osvětimi. Válku přežilo jen 16 zadržených. Zatýkání a deportace Židů však pokračovaly po celou dobu nacistické okupace Říma, která skončila v červnu roku 1944.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Přejete si mít euromince s vyobrazením svatého Václava nebo Jana Husa?
Ano
58%
 
Ano, ale k výběru jedné z osobností mám výhrady
25%
 
Ne
0%
 
Určitě ne, jsem proti zavedení eura
17%
 
(Počet hlasů celkem: 12)