Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Transgenderové osoby lze pokřtít, pokud to nevyvolá pohoršení, uvedl Vatikán

Ze světa / / ČTK / 10. listopadu 2023 7:19
Transgenderové osoby lze pokřtít, pokud to nevyvolá pohoršení, uvedl Vatikán

Ilustrační foto
Autor: Unsplash.com

Vatikán - Katolická církev připouští křest transgenderových osob, pokud to nezpůsobí veřejné pohoršení. Ve stanovisku to tvrdí Dikasterium pro nauku víry, které obvykle řeší otázky týkající se postoje katolické církve zaslané církevními činiteli. Dokument také vyjasňuje, že homosexuálové a transgenderové osoby mohou být svědky u církevního sňatku. Na otázku, zda lze pokřtít dítě, o které se starají lidé stejného pohlaví, Vatikán jasnou odpověď neposkytl.

Podle dokumentu transgenderové osoby, které Vatikán nazývá transsexuály, mohou být pokřtěny "za stejných podmínek jako další věřící, pokud nevzniknou situace, kdy hrozí veřejný skandál či ztráta orientace věřících". Za jistých podmínek lze podle dokumentu připustit, aby transgenderové osoby byly kmotři u křtu, ačkoliv Vatikán v takových situacích doporučuje opatrnost.

Vatikán také uvedl, že transgenderové osoby a homosexuálové mohou být svědky při církevním sňatku. U homosexuálů, kteří mají aktivní sexuální život, dikasterium nedoporučuje, aby se stali kmotry u křtu.

Na otázku, zda lze pokřtít dítě, které má homosexuální rodiče, Vatikán odpovídá méně jasně. Uvádí, že dítě lze pokřtít jen v případě, že existuje "podložená naděje, že bude vychováváno v katolické víře".

Interpretaci úřad dikasteria poskytl pod vedením nového šéfa, argentinského kardinála Víctora Manuela Fernándeze. Ten je považován za blízkého spolupracovníka papeže Františka.

Otázky ohledně sexuálních menšin patří k těm, které mezi katolíky a církevními představiteli vyvolávají velké debaty. V několika projevech se papež František vyjádřil proti diskriminaci homosexuálů v církevním prostředí.

Dikasterium pro nauku víry, které je nástupce bývalé svaté inkvizice, běžně odpovídá na dotazy biskupů a dalších církevních hodnostářů ohledně postojů církve či obřadů.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Souhlasíte s narovnáním práv stejnopohlavních párů ve svazku nazvaném partnerství, místo manželství?
Ano
41%
 
Ano, ale bez možnosti osvojení dětí
8%
 
Ne, jsem pro název manželství
8%
 
Nesouhlasím s těmito svazky
36%
 
Současný zákon o registrovaném partnerství bych neměnil
7%
 
(Počet hlasů celkem: 359)