Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Terčem střelby v Montrealu se stala už třetí židovská škola, zranění nikdo neutrpěl

Ze světa / / ČTK / 13. listopadu 2023 0:49
Terčem střelby v Montrealu se stala už třetí židovská škola, zranění nikdo neutrpěl

Ilustrační obrázek
Autor: Wikipedia.org / Dallorto / Wikipedia Commons

Montreal - Neznámý pachatel dne 12. listopadu kolem páté ráno místního času (kolem 11:00 SEČ) střelbou poškodil fasádu montrealské ješivy, židovské školy v centru města. Zranění nikdo neutrpěl, v Montrealu jde však už o třetí podobný incident za poslední týden, píše agentura Reuters. Nárůst antisemitsky motivovaných incidentů v Kanadě velmi pravděpodobně souvisí s pokračující válkou mezi hnutím Hamás a Izraelem na Blízkém východě.

Není jasné, zda dnešní incident přímo souvisí se dvěma podobnými ze čtvrtka, kdy se objevily otvory po projektilech ve vstupních dveřích dvou jiných židovských škol v Montrealu. Zástupce místní židovské komunity Mayer Feig řekl Reuters, že činy jako ten dnešní mají za cíl "zastrašit židovské obyvatelstvo" Montrealu.

Nárůst antisemitsky nebo protiislámsky motivovaných deliktů eviduje kanadská policie také v Torontu. Od 7. října, kdy ozbrojenci hnutí Hamás zaútočili na Izrael, se jich podle policie stalo více než za celý loňský rok. Premiér Justin Trudeau nárůst antisemitismu a islamofobie v Kanadě označil za "děsivý", píše veřejnoprávní stanice CBC.

"Molotovovy koktejly vrhané na synagogy, hrozivé výhrůžky zasílané židovským podnikům - tohle musí přestat. My jako Kanaďané takoví nejsme. V Kanadě je něco takového nepřijatelné, tečka," řekl Trudeau tento týden cestou na stranické setkání v Ottawě. "Vyjádření nenávisti vůči muslimům, vůči Palestincům, vůči komukoliv, kdo mává palestinskou vlajkou, je nepřijatelné," dodal premiér.

Trudeau je jedním ze západních lídrů, kteří volají po "humanitárních pauzách" v bojích v Pásmu Gazy, a přitom uznává právo Izraele na vojenskou reakci na útoky Hamásu ze 7. října. Kanada, stejně jako Evropská unie nebo Spojené státy, považuje Hamás za teroristickou organizaci.

Izrael nyní provádí rozsáhlé vojenské operace v Pásmu Gazy s cílem zlikvidovat příslušníky Hamásu a infrastrukturu tohoto islamistického hnutí. Snaží se tak eliminovat riziko, že Hamás zopakuje útok ze 7. října, kdy jeho bojovníci vtrhli do jižního Izraele, zabili téměř 1200 civilistů a dalších asi 240 unesli do Pásma Gazy jako rukojmí. Vášně mezi propalestinskými a proizraelskými komunitami v západních státech vyvolává především vysoký počet civilních obětí v PásmuGazy.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
51%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
21%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
26%
 
(Počet hlasů celkem: 91)