Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Projekt Otevřené chrámy přilákal v ostravsko-opavské diecézi rekordní počet lidí

Kraje: Moravskoslezský / / ČTK / 17. listopadu 2023 19:32
Projekt Otevřené chrámy přilákal v ostravsko-opavské diecézi rekordní počet lidí

Katedrála Božského Spasitele v Ostravě
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Ostrava - Sedmý ročník projektu Otevřené chrámy, který v ostravsko-opavské diecézi zpřístupňuje sakrální stavby, opět přilákal rekordní počet návštěvníků. Do 39 kostelů v Moravskoslezském kraji v letošním ročníku zavítalo přes 243.000 lidí. Novinářům to sdělil mluvčí ostravsko-opavského biskupství Ondřej Elbel.

Od počátku května do konce října se nejvíce lidí podívalo do poutního kostela na Cvilíně nad Krnovem, který navštívilo přes 41.000 lidí. Tradiční zájem byl o prohlídku ostravské katedrály Božského Spasitele a hojně lidé navštěvovali i dřevěnou kapli na Radhošti.

"Celkový počet 243.499 návštěvníků znamená oproti loňsku zhruba pětiprocentní nárůst. Zvýšil se například zájem o chrám na Cvilíně, takzvaný Šikmý kostel v Karviné nebo dřevěný kostelík na Prašivé v Beskydech," uvedl Elbel.

Připomněl, že na jednotlivých místech o otevírání kostelů pečují místní lidé a nadšenci. Příkladem je třeba kaple Panny Marie Pomocnice křesťanů na Gruni, která se v projektu otevřela poprvé. "Jsme rádi, že jsme mohli kapli na Gruni zpřístupnit veřejnosti. Všichni návštěvníci tuto možnost velmi kvitovali. Jeden pán nám říkal, že sem chodí již 52 let a je to poprvé, co je kaple otevřena a velmi děkoval za možnost návštěvy," uvedla Zdislava Poláková, která kostelík otevírá spolu se svým manželem.

Na nejatraktivnějších místech v kraji si lidé navíc mohou kostel prohlédnout i s průvodcem. "Naši průvodci se snaží nejen nabídnout zajímavou prohlídku, ale také ukázat na jiná zajímavá místa v projektu Otevřené chrámy,“ uvedla koordinátorka Otevřených chrámů Adéla Pánek Hudečková. Na fungování průvodců přispívá dotací kraj.

Podle mluvčího je sice hlavní sezona Otevřených chrámů u konce, nadále ale v zimní otevírací době zůstává zpřístupněná ostravská katedrála Božského Spasitele, opavská konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie, fulnecký kostel Nejsvětější Trojice, řepišťský dřevěný kostel sv. Michaela Archanděla, poutní kostel na Cvilíně a kostel Neposkvrněného početí Panny Marie ve Starém Městě u Bruntálu.

"V ostravské katedrále Božského Spasitele je aktuálně v listopadu připravena speciální videoprojekce v oknech s tematikou českých světců. Pro děti máme přichystány pracovní listy, které ukazují, co nám ve 21. století mohou středověké postavy říct," uvedla Petra Košáková, která se o turistický provoz katedrály stará. Od 3. prosince pak v katedrále návštěvníci mohou zhlédnout adventní videoprojekce.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
51%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
21%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
26%
 
(Počet hlasů celkem: 91)