Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Argentinské židovské sdružení vydalo varování před dnešní prezidentskou volbou. To bylo zřejmě marné

Ze světa / kir / ČTK, red. / 19. listopadu 2023 20:37
Argentinské židovské sdružení vydalo varování před dnešní prezidentskou volbou. To bylo zřejmě marné

vlajka Argentiny
Autor: wikipedie.org / Wikipedie Commons

Buenos Aires - AKTUALIZACE: 

Navzdory varování místní židovské asociace se podle agentury Reuters novým prezidentem Argentiny stal Javier Mileie, který v druhém kolem voleb porazil ministra hospodářství Sergie Massu. Ten jako kandidát současné vládní garnitury neuspěl zejména kvůli nejhorší ekonomické krizi země za posledních 20 let, zatímco Mileie sliboval nový začátek a obrat k lepšímu.

Media také uvádí, že ze Mileie v posledních dnech zmírnil kritiku papeže Františka, když uvedl, že by ho rád přivítal jako hlavu katolické církve. Papež František za dobu svého pontifikátu nikdy svoji rodnou zemi nenavštívil. Argentina tak zůstává jednou z mála zemí Jižní Ameriky, kde dosud jako papež nebyl. 


Argentinská židovská asociace vyzvala voliče, aby ve druhém kole prezidentských voleb nehlasovali pro kandidáta, který podle nich ohrožuje demokratický systém a základní ústavní práva. Druhé kolo probíhá právě dnes 19. listopadu. Toto občanské sdružení sice nikoho nejmenovalo, podle místních médií je ale jasné, že mělo na mysli extravagantního ekonoma Javiera Mileie, který bývá také označován za krajně pravicového populistu. Informovala o tom agentura Télam.

Sdružení Argentinská židovská výzva v prohlášení uvedlo, že jeden z kandidátů, "jehož není třeba jmenovat", svým chováním vážně ohrožuje demokratický systém, sociální smír i základní práva garantovaná ústavou. Vyzvalo voliče, aby nehlasovali pro kandidáta, který by podle nich vrátil Argentinu o několik desetiletí zpět na poli základních občanských práv. Milei se ve druhém kole voleb utká se současným ministrem hospodářství Sergiem Massou. Volební místnosti se uzavřou ve 22. hodin středoevropského času. 

Argentinské židovské sdružení vydalo varování před dnešní prezidentskou volbou. To bylo zřejmě marné

nově zvolený prezident Argentiny Javier Mileie
Autor: Wikipedia.org / Vox España www.flickr.com / Creative Commons

"Nemůžeme mlčet, když naší zemi hrozí tak velké nebezpečí, pokud se k moci dostane lídr s těmito fašistickými postoji," uvedlo také argentinské židovské sdružení. To už letos v srpnu Mileie kritizovalo, že zneužívá judaismus k politickým účelům. "Milei představuje ultraliberalismus hraničící s fašismem a zneužívá symboly judaismu k ospravedlnění svých totalitních politických návrhů a odvolává se přitom na tóru a talmud, dva z ústředních textů židovské duchovní tradice,“ uvedlo v srpnu sdružení Argentinská židovská výzva.

V září také na 4000 argentinských židovských umělců a intelektuálů v otevřeném dopise uvedlo, že Milei podle nich zneužívá judaismus k politickým účelům, a vyjádřilo obavy ohledně jeho výroků v kampani, které byly podle nich nenávistné vůči ženám či lidem s menšinovou sexuální orientací. Odsoudili také Mileiovu kritiku papeže Františka, kterou podle nich Milei urazil miliony věřících. Milei, který je katolík, se v předchozích letech několikrát vyjádřil hanlivě o papeži Františkovi, který je původem Argentinec. Například v roce 2020 ho označil za "imbecila" a loni o hlavě katolické církve řekl, že "vždy stojí na straně zla". Papeže také označil za "nechutného levičáka".

V předvolební kampani Milei prohlásil, že zvažuje, že by konvertoval k judaismu a stal prvním židovským prezidentem Argentiny v její historii.

Vystoupení Mileie, jehož někteří srovnávají s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, v kampani před prvním kolem voleb provázela i slovní agresivita a teatrálnost. Aby demonstroval, jak radikální změnu hodlá přinést, vystupoval na mítincích někdy také s motorovou pilou. Milei mimo jiné tvrdí, že výrazně sníží výdaje státu, který je nejzadluženější zemí u Mezinárodního měnového fondu a inflace překračuje 100 %.

Třiapadesátiletý Milei bývá označován také za anarchokapitalistu. Kritizuje představitele hlavních politických stran, které byly v posledních letech u moci, že jsou zkorumpovaní, a viní je ze současného stavu argentinské ekonomiky. Voličům v kampani Milei slíbil, že nahradí domácí měnu peso americkým dolarem, zruší centrální banku a vyhlásí referendum o zrušení legalizace potratů. Prosazuje také snadnější držení zbraní a tvrdí, že by měl být legální obchod s lidskými orgány.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Souhlasíte s narovnáním práv stejnopohlavních párů ve svazku nazvaném partnerství, místo manželství?
Ano
41%
 
Ano, ale bez možnosti osvojení dětí
8%
 
Ne, jsem pro název manželství
8%
 
Nesouhlasím s těmito svazky
36%
 
Současný zákon o registrovaném partnerství bych neměnil
7%
 
(Počet hlasů celkem: 359)