Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Karmelitánky by se mohly do nového kláštera v Drastech u Prahy stěhovat na jaře

Kraje: Praha / / ČTK, lkt / 21. listopadu 2023 14:11
Karmelitánky by se mohly do nového kláštera v Drastech u Prahy stěhovat na jaře

Nový karmelitánský klášter v Drastech u Prahy 3.8.2023
Autor: Wikipedie.org / Marie Čcheidzeová / Creative Commons

Drasty u Prahy - Karmelitánky by se mohly do nového kláštera v Drastech u Prahy stěhovat příští rok na jaře. Zbývá například dokončit část podlah, dveře, elektrorozvody či pořídit vybavení kuchyně a prádelny, informovala dne 20. listopadu v tiskové zprávě za komunitu sester karmelitek sestra Marie.

K dostavbě obytné části kláštera zbývá ještě dokončit některé práce v interiérech, komunita se snaží získat přibližně dva miliony korun i od dárců ve sbírce. Klášterní kaple zasvěcená sv. Terezií z Avily, v níž se budou konat mše pro veřejnost, už má hotová okna a obložení, i v ní pokračují práce v interiérech. „Už se nám podařilo sehnat prostředky na tři zvony, jejichž odlévání je v dohledu. Finance pak ještě budeme shánět na menší píšťalové varhany,“ popsala sestra Marie.

Výdaje na výstavbu kláštera řád postupně platí z úvěru, který splácí z restitučního příspěvku, pronájmu opravených bytů v areálu, z vlastních činností a též z peněz dárců. Celkové náklady dosáhnou podle odhadu z letošního jara kolem 250 milionů korun.  

Celý areál v Drastech je památkově chráněný, opravy začaly v roce 2018. Hrubá stavba kláštera byla dokončena minulý rok, sestry dosud žijí v Panském domě, který po jejich přestěhování do kláštera poslouží pro ubytování návštěvníků. Sestrám bude sloužit neveřejná vnitřní kaple přímo v obytné části, budou mít společnou jídelnu, kuchyni, rekreační místnost a další zázemí. V objektu jsou také pracovny, keramická dílna a malá nemocnice.

Kapkovitý tvar kaple se zvonicí budou přeneseně představovat srdce a šíp, tedy symbolicky připomínat probodnutí srdce sv. Terezie andělem, protože zde bude žít komunita bosých karmelitek Řádu nejblahoslavenější Panny Marie z hory Karmel. Řád byl založen ve 12. století na hoře Karmel v Izraeli a reformován sv. Terezií z Avily v 16. století ve Španělsku.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Souhlasíte s narovnáním práv stejnopohlavních párů ve svazku nazvaném partnerství, místo manželství?
Ano
41%
 
Ano, ale bez možnosti osvojení dětí
8%
 
Ne, jsem pro název manželství
8%
 
Nesouhlasím s těmito svazky
36%
 
Současný zákon o registrovaném partnerství bych neměnil
7%
 
(Počet hlasů celkem: 359)