Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Lipavský na konferenci varoval před růstem antisemitismu i islamofobie

Domácí zpravodajství / / ČTK / 28. listopadu 2023 15:24
Lipavský na konferenci varoval před růstem antisemitismu i islamofobie

Jan Lipavský
Autor: Wikipedie.org / Foto ministerstva zahraničí / Creative Commons

Praha - Před růstem antisemitismu i islamofobie ve světě  v souvislosti s aktuálním děním na Blízkém východě varoval ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti). V úvodu ministerské konference Mezinárodní aliance pro svobodu náboženství nebo přesvědčení (IRFBA) v pražském Černínském paláci zdůraznil i dopad, jaký má na možnost svobodně praktikovat náboženství aktuální vojenská agrese Ruska na Ukrajině.

Lipavský ve svém úvodním projevu připomněl útok teroristické organizace Hamás, při kterém v říjnu podle izraelských odhadů zemřelo na 1200 lidí a dalších asi 240 Hamás unesl. Při odvetné izraelské akci podle palestinských úřadů zemřelo na 15.000 lidí, z toho dvě třetiny žen a nezletilých. "Následkem je, že počet případů antisemitismu ve světě vzrostl o 500 procent. Také jsme svědky výrazného růstu islamofobie a náboženské nesnášenlivosti obecně," řekl.

Náboženská svoboda je podle Lipavského výrazně ohrožená i na Ukrajině, protože ruské cíle zdaleka přesahují snahu dostat pod kontrolu území napadené země. "Brutální útok na Ukrajinu je ve skutečnosti součástí mnohem většího ruského boje proti liberální demokracii, svobodě a lidským právům. Agrese proti Ukrajině měla zničující dopad na právo na svobodné vyznání pro mnoho lidí," uvedl.

Právní stát a lidská práva čelí útokům a je nutné najít způsob, jak tyto základní hodnoty chránit, řekl Lipavský. "Náboženská svoboda je základní složkou lidských práv, podpory tolerance, míru a rozmanitosti," uvedl. Náboženští představitelé mají podle něj současně šanci hrát klíčovou roli v tom, aby usnadňovali dialog a pomáhali předcházet sporům.

Konference s názvem Svoboda vyznání pod autoritářskými režimy potrvá v Praze do 30. listopadu. Diskuse státních delegací, zvláštních zmocněnců a expertů se budou soustředit na zneužívání náboženství k politickým cílům či náboženský život v čase digitálního sledování. Hlavní panel bude analyzovat historické zkušenosti střední Evropy s komunistickou vládou a prostředky, kterými represivní režimy v současnosti omezují svobodu náboženského vyznání.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Měla by církev umožnit ženám vedení bohoslužeb?
Ano
50%
 
Ano, ale pouze při jáhenské službě
0%
 
Ne
50%
 
V mé církvi již ženy slouží
0%
 
(Počet hlasů celkem: 12)