Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Úřady mohou svým zaměstnancům zakázat nosit náboženské symboly, rozhodl soud EU

Ze světa / / ČTK / 28. listopadu 2023 15:24
Úřady mohou svým zaměstnancům zakázat nosit náboženské symboly, rozhodl soud EU

Ilustrační foto - Irácká dívka s hidžábem
Autor: Wikipedia.org / Christiaan Briggs / Wikimedia Commons

Lucemburk/Brusel - Úřady mohou všem svým zaměstnancům zakázat viditelně nosit náboženské symboly, rozhodl dnes Soudní dvůr Evropské unie. Soud se zabýval stížností pracovnice obecní správy v Belgii, které zaměstnavatel zakázal nosit muslimský šátek zakrývající vlasy. Podle soudu je zákaz v pořádku, pokud je vydaný s ohledem na neutrální pracovní prostředí ve veřejných úřadech a pokud se omezuje na nezbytné minimum.

Belgická obec Ans v roce 2021 zakázala své zaměstnankyni, která většinou nepřicházela do kontaktu s veřejností, nošení muslimského šátku v práci. Žena zákaz napadla u soudu s tvrzením, že je diskriminační a porušuje svobodu vyznání. Pracovní soud v Lutychu se s případem obrátil na unijní justici.

Evropská justice se v minulosti opakovaně vyjádřila k případům zákazu nošení muslimských šátků v pracovním prostředí soukromých firem. Podle agentury AFP je ale tento výrok soudu první, který se vyjadřuje k této problematice ve veřejné správě.

"V zájmu vytvoření zcela neutrálního administrativního prostředí může orgán veřejné moci zakázat viditelné nošení jakéhokoli symbolu odhalujícího filozofické nebo náboženské přesvědčení na pracovišti. Takové pravidlo není diskriminační, pokud se uplatňuje obecně a bez rozdílu na všechny zaměstnance této správy a omezuje se na nezbytně nutnou míru," uvedl soud se sídlem v Lucemburku.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Přejete si mít euromince s vyobrazením svatého Václava nebo Jana Husa?
Ano
52%
 
Ano, ale k výběru jedné z osobností mám výhrady
16%
 
Ne
9%
 
Určitě ne, jsem proti zavedení eura
23%
 
(Počet hlasů celkem: 120)