Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Červená středa připomene lidi pronásledované pro jejich víru

Domácí zpravodajství / kir / ČTK / 29. listopadu 2023 7:31
Červená středa připomene lidi pronásledované pro jejich víru

Ilustrační foto
Autor: Člověk a víra / Tomáš Ježek

Praha, Brno, Ostrava - Česká republika se dnes připojí k iniciativě Červená středa, která připomíná lidi pronásledované pro jejich víru. Symbolem akce je rozsvícené červené světlo symbolizující krev trpících pro víru. V Praze bude letos nasvícený Pražský hrad, Petřínská rozhledna, Žižkovská věž, kostel sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí či Staronová synagoga. Uskuteční se i mezinárodní konference, společná křesťansko-židovská modlitba a koncert. Připojí se také další farnosti, sbory a instituce po celé zemi. Například v Plzni vyjde modlitební průvod od katedrály sv. Bartoloměje ke kostelu Nanebevzetí Panny Marie.

Mezinárodní iniciativa Červená středa začala ve Velké Británii v roce 2016. Podle papežské nadace Církev v nouzi (ACN) zažívá každodenně pronásledování téměř 300 milionů lidí, vystaveno násilí kvůli svobodě vyznání je přes 62 zemí světa.

V Česku se Červená středa koná letos pošesté. Organizuje ji Česká biskupská konference společně s Ekumenickou radou církví a Federací židovských obcí. Součástí programu je mezinárodní konference Svoboda vyznání ve veřejném prostoru ve Vlasteneckém sále pražského Karolina. Po jejím skončení se bude konat ve Velké aule Karolina již tradiční židovsko-křesťanská modlitba, průvod centrem Prahy se svíčkami a benefiční koncert v dominikánském kostele sv. Jiljí, který bude živě přenášet TV Noe.

Výtěžek z koncertu půjde letos na pomoc křesťanským školám v Libanonu. Podle Světové banky se Libanon nachází tři roky v závažné ekonomické krizi, která nutí křesťany opouštět zemi. Podle nadace ACN je svoboda vyznání a přežití náboženských menšin závislá kromě fyzické bezpečnosti také na socioekonomických faktorech a životních podmínkách.

"Do letošního ročníku se přihlásilo přes sto organizací, institucí, farností a sborů. Červeně budou nasvíceny budovy po celé ČR," dodala Monika Klimentová z České biskupské konference. Mapu nasvícených budov a dalších akcí najdou zájemci na webu.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Přejete si mít euromince s vyobrazením svatého Václava nebo Jana Husa?
Ano
52%
 
Ano, ale k výběru jedné z osobností mám výhrady
16%
 
Ne
9%
 
Určitě ne, jsem proti zavedení eura
23%
 
(Počet hlasů celkem: 120)