Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Kněz a historik Petráček podal žalobu na neplatnost výpovědi z KTF UK

Domácí zpravodajství / vlu / ČTK / 3. ledna 2024 19:20
Kněz a historik Petráček podal žalobu na neplatnost výpovědi z KTF UK

Tomáš Petráček
Autor: Archiv Tomáše Petráčka

Praha - Kněz a historik Tomáš Petráček podal koncem roku žalobu na neplatnost výpovědi z Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy rozšířenou o další body. Informoval o tom dnes na síti Facebook

„Věřím tomu, že lži, manipulaci a zneužití moci se už z principu nemá ustupovat. Nevěřím na nějaké pseudozbožné spiritualizování podobných konfliktů. Vím, že to některé z vás zklame, ale zvažoval jsem to dlouze a zevrubně,“ napsal. Uvedl, že musí žalovat univerzitu, ačkoliv se vůči němu ničeho nedopustila, spor pak povede fakulta.

Petráčka odvolalo vedení fakulty krátce před začátkem akademického roku. Jeho doktorandi podle něj dostali zprávu o tom, že on jako jejich školitel končí a oni s ním nemohou pokračovat, jen pár hodin poté, co on sám obdržel zprávu o konci svého angažmá. Situace v souvislosti v výpovědí znepokojila i rektorku UK Milenu Králíčkovou. Postup vedení fakulty označila v srpnu za nesprávný při řešení pracovněprávních vztahů, pozastavila se také nad způsobem, jak fakulta o konci školitele informovala doktorandy.

„Cítil jsem se jako u zdi. Ne kvůli samotné výpovědi, ale kvůli lžím o mých doktorandech a o mé práci a roli na KTF, které proděkan (Jakub) Jinek a advokát Kříž šířili dovnitř fakulty, na zasedáních akademického senátu a v médiích. Čímž mimochodem celkem jasně ukázali, že vůbec nešlo jen o úsporné důvody a nadbytečnost. Součástí žaloby je i požadavek omluvy za Jinkovy lži,“ napsal.

Petráčkovo propuštění bylo i jedním z důvodů, kvůli kterým někteří členové akademického senátu KTF UK navrhli odvolání děkana Vojtěcha Novotného. Zároveň podle nich děkan řídil likvidaci některých oborů a naopak protežoval jiné. K rezignaci vyzvali v září vedení fakulty také studenti KTF. V říjnu letošního roku akademický senát fakulty neschválil usnesení, že je návrh na odvolání Novotného z funkce děkana přípustný. Na dalším jednání proto senát o odvolání děkana nejednal. V prosinci pak Novotný uvedl, že na funkci rezignuje, uvedl zdravotní důvody. Nového děkana bude KTF volit v únoru.

„Doufám, že to pomůže ochránit další ohrožené, protože nevěřím, že by garnitura Jinek, Novotný, Kříž a Vlnas jen tak přešla, že se polovina akademických pracovníků a dalších zaměstnanců podepsala pod petice požadující odchod vedení a změnu řízení fakulty. Pokud ve vedení tato čtveřice zůstane, další odchody budou následovat. Doufám, že KTF má pořad naději a třeba si v únoru zvolí někoho schopného vyvést ji z této hluboké krize a dát jí naději stát se zase normální součástí UK.“ napsal Petráček.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
3%
 
Ne, je příliš radikální
17%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
32%
 
(Počet hlasů celkem: 165)