Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Argentinský prezident pozval papeže Františka na návštěvu, dříve o něm mluvil s despektem

Ze světa / / ČTK / 12. ledna 2024 16:38
Argentinský prezident pozval papeže Františka na návštěvu, dříve o něm mluvil s despektem

Javier Milei
Autor: Wikipedie.org / Prensa del Senado de la Nación Argentina / Creative Commons

Buenos Aires - Argentinský prezident Javier Milei poslal do Vatikánu dopis s oficiální pozvánkou papeži Františkovi, aby navštívil zemi, ze které pochází. Informuje o tom španělsky píšící tisk. Před zvolením do úřadu ultraliberální politik Milei mluvil o papežovi jako o blbcovi či příznivci krvelačných diktatur Fidela Castra či Nicoláse Madura. V dopise tvrdí, že si nyní papeže velmi váží.

Milei s papežem mluvil po svém zvolením na konci listopadu, kdy hovořil o Františkově možné návštěvě. "I přes riziko, že vyslovím něco, co není nutné, vás zvu na návštěvu do naší milované vlasti," uvedl Milei v dopise.

Papež František, který z Argentiny pochází a byl mnoho let arcibiskupem v Buenos Aires, se již dříve netajil přáním po prezidentských volbách svoji vlast navštívit. V poslední době však 87letý papež dává najevo, že se pro něj cesty do zahraničí stávají kvůli stáří a zdravotním problémům čím dál těžší. Do Argentiny se od svého zvolení papežem v roce 2013 nepodíval.

Ultraliberální politik Milei, který je zastáncem minimálního státu, v minulosti tvrdě kritizoval papeže Františka, který soustavně vyzývá k solidaritě s chudými a kritizuje ekonomické nerovnosti. Milei papeže nazval při různých příležitostech podle agentury Reuters blbcem, který hájí sociální spravedlnost, či zmetkem, který káže komunismus. Označil ho také za člověka, který je na straně krvelačných diktatur kubánského vůdce Fidela Castra či venezuelského prezidenta Nicoláse Madura. Papež Mileie podle deníku El Mundo označil s odkazem na německou pověst za krysaře z Hamelnu, který dokáže zmást lidi.

Dopis papežovi se však nese v naprosto jiném duchu. Milei si od papežovy návštěvě slibuje posílení jednoty a pocitu bratrství Argentinců. Tvrdí, že si velmi váží jeho osoby i díla. Milei přiznává v textu, že opatření, která schválila jeho vláda, aby zkrotila inflaci, mohou vést k růstu nerovnosti. "Naší prioritou je ochránit naše nejzranitelnější spoluobčany a děkujeme za spolupráci katolické církvi, jejíž počínání v sociální oblasti je neocenitelné," uvedl Milei.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
49%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
20%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
29%
 
(Počet hlasů celkem: 106)