Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Sázavský klášter loni navštívilo 11.400 lidí, je to méně než před covidem

Kraje: Středočeský / / ČTK / 16. ledna 2024 14:30
Sázavský klášter loni navštívilo 11.400 lidí, je to méně než před covidem

Sázavský klášter
Autor: Klaster-sazava.cz

Sázava (Benešovsko) - Sázavský klášter na Benešovsku si loni prohlédlo zhruba 11.400 platících návštěvníků, což je podobný počet jako předloni. Ve srovnání s lety před pandemií covidu-19 je to stále o deset procent méně, uvedla na dotaz ČTK kastelánka Jaroslava Matoušová.

Výrazně se podle ní zvýšil zájem o vzdělávací aktivity s tvořivými dílnami pro školní mládež a rodiny s dětmi a o takzvané videoaudioprohlídky, což jsou samostatné prohlídky s mobilní aplikací. Hojnou účast měl i srpnový festival Květinový den.

Letos má klášter v plánu obnovu vyhlídkové neorenesanční věže a gotického sklepení pro budoucí zpřístupnění veřejnosti a chce pokračovat v přípravách na otevření svatoprokopské jeskyně a okolních dosud nepřístupných zahrad. Archeologický výzkum v těsné blízkosti jeskyně svatého Prokopa nedávno objevil výjimečně dobře dochované pozůstatky středověkého domu. Klášter počítá s pořádáním příležitostných prohlídek v okolí jeskyně. Plánuje také rozšíření vzdělávacích interaktivních prohlídek pro školáky.

Sázavský areál má z historických důvodů několik vlastníků. Od 60. let minulého století část, která patří státu, spravuje památkový ústav. V restitucích byly navráceny budova fary a kostel sv. Prokopa Římskokatolické farnosti Sázava - Černé Budy a menší část konventu, prelatura a část zahrad benediktinskému opatství v Praze Emauzích. Benediktini ale dnes klášter neobývají. Areál, který spravuje farnost, se opravuje.

Poutník Prokop založil v Sázavě na začátku 11. století družinu, kterou později kníže Oldřich povýšil na konvent řehole sv. Benedikta. V roce 1032 byly také postaveny první částečně soukromé klášterní budovy. Téměř tři čtvrtiny století v Sázavě žili slovanští mniši, představovala tehdy jedinečné středisko staroslověnského písemnictví a liturgie. V roce 1096 se v klášteře usídlili pražští latinští mniši, zůstal ale centrem duchovní i literární vzdělanosti a rozvoje uměleckých řemesel. Osud kláštera se uzavřel v roce 1785, kdy ho Josef II. zrušil.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Považujete slova papeže Františka o „bílé vlajce" za vhodná pro řešení ruské agrese na Ukrajině?
Ano
22%
 
Ano, papež se jen nepřesně vyjádřil
1%
 
Ne, je třeba vážit slova
24%
 
V žádném případě ne, s agresorem se nevyjednává
53%
 
(Počet hlasů celkem: 226)