Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Prestižní Cenu Karla Velikého získává šéf Evropské konference rabínů. Dlouho působil i v Rusku

Ze světa / / ČTK / 20. ledna 2024 20:20
Prestižní Cenu Karla Velikého získává šéf Evropské konference rabínů. Dlouho působil i v Rusku

Pinchas Goldschmidt
Autor: Wikipedie.org / Esteehindy / Creative Commons

Cáchy (Německo) - Prestižní Cenu Karla Velikého za letošní rok získává předseda Evropské konference rabínů Pinchas Goldschmidt. Dnes o tom informovali zástupci Společnosti Karla Velikého. Spolu s Goldschmidtem ocenění získávají i židovská společenství v Evropě.

Společnost Karla Velikého uvedla, že letošní volba laureátů má být signálem, že v Evropě není místo pro antisemitismus. Po útocích Hamásu na Izrael a následné izraelské vojenské odvetě proti tomuto palestinskému teroristickému hnutí ovládajícímu Pásmo Gazy v mnoha evropských zemích výrazně přibylo antisemitsky motivovaných trestných činů, připomíná agentura DPA.

Podle pořadatelů ceny se Goldschmidt vždy zasazoval o to, aby v Evropě mohli vedle sebe žít lidé nejrůznějšího náboženského a kulturního původu.

Goldschmidt je rodákem z Curychu, který působil nejdříve v Izraeli, odkud se v roce 1989 přesunul do Sovětského svazu, aby tam po pádu komunismu přispěl k obnově židovského života. Od roku 1993 byl vrchním moskevským rabínem. Po ruskému vpádu na Ukrajinu předloni v únoru se vzepřel požadavku, aby invazi schválil, a naopak se proti ní vymezil. Moskvu opustil. V čele Evropské konference rabínů stojí od roku 2011.

Goldschmidt se zasazuje o mezináboženský dialog. Loni v listopadu se sešel s papežem Františkem, aby spolu probrali situaci na Blízkém východě.

Cena Karla Velikého se uděluje od roku 1950 za zásluhy o Evropu a evropské sjednocení. Jejím loňským laureátem je ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a spolu s ním ukrajinský lid. V roce 1991 ji získal tehdejší československý prezident Václav Havel. K nositelům ocenění patří také někdejší britský premiér Winston Churchill, bývalí němečtí kancléři Konrad Adenauer a Angela Merkelová nebo bývalý americký prezident Bill Cli

nton.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
48%
 
Spíše ano
19%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 177)