Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Musk kritizovaný za antisemitismus navštívil po výzvách židovských představitelů Osvětim-Březinku

Ze světa / / ČTK / 26. ledna 2024 9:47
Musk kritizovaný za antisemitismus navštívil po výzvách židovských představitelů Osvětim-Březinku

Vchod do koncentračního tábora v Osvětimi
Autor: Wikipedia.org / Wikimedia Commons

Krakov (Polsko) - Americký podnikatel Elon Musk 22. ledna soukromě navštívil muzeum v bývalém nacistickém vyhlazovacím táboře v Osvětimi-Březince. Stalo se tak poté, co miliardář čelil kritice za to, že se přihlásil k antisemitské konspirační teorii a povolil šíření nenávistných zpráv na své sociální síti X, napsala agentura AP. Soukromá návštěva byla podle ní zřejmě reakcí na výzvy některých židovských představitelů, aby se Musk osobně seznámil se symbolem hrůz holokaustu.

Následně během krakovské konference o antisemitismu na internetu pak Musk tvrdil, že audity, vypracované na zakázku jeho platformy, ukázaly, že na X je mnohem méně antisemitismu než v jiných aplikacích. Musk neprozradil, kdo byl autorem auditu, ani další podrobnosti, uvedla agentura Reuters.

Muska vyfotografovali fotoreportéři při návštěvě lokality Březinka u Osvětimi na jihu Polska, kde nacisté zřídili vyhlazovací tábor. Za ostnatým drátem se nacházejí dřevěné baráky pro vězně a ruiny plynové komory a také je zde pomník obětem.

Každý rok si tu veřejnost, často za přítomnosti zahraničních hostů, připomíná oběti. Očekávalo se, že Musk navštíví tábor v úterý společně s politiky, kteří se účastní krakovské konference Evropského židovského sdružení (EJA) o vzestupu antisemitismu. Ta byla uspořádána před Mezinárodním dnem památky obětí holokaustu 27. ledna, na kdy připadá výročí osvobození tábora Rudou armádou v roce 1945.

Musk v listopadu vyvolal pobouření svými tweety, které reagovaly na uživatele obviňujícího Židy z šíření nenávisti proti bělochům. "Řekl jsi skutečnou pravdu," napsal Musk na twitteru. Poté, co se ze sítě X začali stahovat inzerenti, Musk uvedl, že tento příspěvek byl "nejhloupější", jaký kdy napsal, dodala AP.

"Byl jsem naivní, když jsem si myslel, že se antisemitismus nemůže znovu zrodit," řekl Musk podle rozhlasové stanice RMF 24 v debatě v Krakově poté, co jej moderátor Ben Shapiro požádal, aby se vyjádřil k růstu antisemitismu na Západě po vypuknutí války mezi Izraelem a palestinským teroristickým hnutím Hamás.

Když se Muska zeptal na vyvažování svobody slova a řešení nenávistných projevů, podnikatel odvětil, že X dává přednost svobodě slova. "Myslím, že nakonec vyhrává svoboda projevu. Pokud někdo tvrdí něco nepravdivého, tak zejména na naší platformě můžete na to odpověděl a opravit to. Takže pokud se někdo pokusí prosadit nepravdu, jako je popírání holokaustu, lze to okamžitě napravit," dodal podle Reuters.

Musk, který podle polských médií přistál v Krakově v neděli pozdě večer, zahájil krátkou návštěvu v zemi právě v Osvětimi-Březince.

Jméno Auschwitz (Osvětim) je vnímáno jako symbol holokaustu a ztělesnění zla. Jen tam nacisté zabili více než milion lidí, většinou Židů. V celé Evropě během holokaustu zavraždili kolem šesti milionů Židů, připomněla německá tisková agentura DPA.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
52%
 
Spíše ano
26%
 
Ne
19%
 
Nevím
2%
 
(Počet hlasů celkem: 42)