Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

MPSV prověří registraci spolku, který chce na Svatém Kopečku zřídit zařízení pro propuštěné vězně

Kraje: Olomoucký / / ČTK / 28. ledna 2024 7:42
MPSV prověří registraci spolku, který chce na Svatém Kopečku zřídit zařízení pro propuštěné vězně

Bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku u Olomouce
Autor: Wikipedia.org / Tom. Hanek / Creative Commons

Olomouc/Praha - Ministerstvo práce a sociálních věcí začalo posuzovat podnět k přezkoumání udělené registrace spolku Druhá míle, který chce na Svatém Kopečku u Olomouce provozovat zařízení pro propuštěné vězně. Podle výsledků úřad přistoupí k dalším krokům. ČTK to sdělil vedoucí ministerského oddělení mediální komunikace Jakub Augusta. Podnět k přezkumu registrace podali ministerstvu nespokojení obyvatelé, kteří proti vzniku centra protestují.

"Můžeme potvrdit, že ministerstvo práce a sociálních věcí minulý týden obdrželo podnět k přezkumnému řízení ve věci rozhodnutí krajského úřadu Olomouckého kraje ohledně spolku Druhá míle. V současné chvíli se jím zabýváme a posuzujeme, zda je podnět k zahájení přezkumného řízení důvodný. Poté bude možné případně přistoupit k dalším krokům," uvedl Augusta. Neupřesnil, kdy by mohlo být jasno o dalším postupu.

Spolek získal loni v září od hejtmanství registraci k poskytování sociálních služeb. Oznámil, že chystá přijetí prvních klientů. Zařízení je v objektu Arcibiskupských lesů a statků Olomouc (ALSOL). Postupně by v něm mohlo být až 12 propuštěných vězňů. Mají se v něm při ročním pobytu připravit na návrat do běžného života. Pracovat mají v ALSOL i jinde.

Proti zařízení protestují místní. Petici proti vzniku centra podepsalo přes tisíc lidí. Nespokojené obyvatele zastupuje advokát Květoslav Hlína. Na čtvrtečním veřejném shromáždění řekl, že podnět ministerstvu podal. "Máme za to, že registrace je možná v rozporu se zákonem o sociálních službách," uvedl Hlína. Řekl, že spolek dostatečně neprezentoval náplň činnosti zařízení pro propuštěné vězně ani financování provozu. V zařízení podle advokáta teď pobývá jeden klient. Primátorova náměstkyně Kateřina Dobrozemská (ProOlomouc) řekla, že radnice zařízení nezařadí do sítě sociálních služeb, nebude tedy moci získat dotace.

Zaměřit se na práci s vězni doporučuje ve svém materiálu s 37 opatřeními na podporu ekonomického růstu v Česku Národní ekonomická rada vlády (NERV). Poukazuje na vysoký počet vězněných a velkou recidivu. Jako jednu z příčin zmiňuje špatně nastavenou asistenci po ukončení trestu a prevenci. Podle NERV je třeba do podpůrných služeb pro vězně investovat. Návrat do běžného života a na pracovní trh by státu přinesl příjem z daní a odvodů, snížil riziko patologických jevů i chudoby, zlepšil situaci rodin propuštěných a zpřetrhal "generační přenos" kriminality, uvedla rada.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
19%
 
Ne
28%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 165)