Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Papež se neobává rozkolu v církvi kvůli žehnání stejnopohlavním párům

Ze světa / / ČTK / 29. ledna 2024 22:59
Papež se neobává rozkolu v církvi kvůli žehnání stejnopohlavním párům

Papež František
Autor: Flickr.com / M. Mazur

Vatikán - Papež František se neobává rozkolu v katolické církvi kvůli žehnání stejnopohlavním párům. Nový oficiální postoj Vatikánu, který tato žehnání umožnil v polovině prosince, totiž podle něj odmítají jen malé a ideologické skupiny. Papež to řekl v rozhovoru, který otiskl italský deník La Stampa.

V dokumentu s názvem Fiducia supplicans Vatikán povolil žehnání stejnopohlavním párům i dalším párům, které žijí mimo katolické manželství. Stanovil několik pravidel ohledně udělování těchto žehnání. Podle vedení katolické církve by se za žádných okolností nemělo podobat svatebnímu obřadu a nemělo by se ani dít při úředním uzavření svazku. Proti novému postoji, kterým Vatikán změnil své předchozí rozhodnutí z roku 2021, kdy žehnání zakázal, protestovali biskupové z Afriky, východní Evropy či Spojených států.

"Ti, kteří silně protestují, patří do malých ideologických skupin," míní ovšem papež, který se kvůli dokumentu neobává rozkolu v církvi. Zvláštním případem jsou podle něj afričtí církevní hodnostáři, protože v Africe je podle něj homosexualita nepřijatelná. Papež také zopakoval, že žehnání je udělováno osobám a ne svazku. Cílem dokumentu je podle něj přijmout v církvi věřící, i když hřeší. "Všichni jsme hříšníci: proč tedy vytvářet seznamy hříšníků, kteří mohou vstoupit do církve, a těch, kteří v církvi být nemohou?" řekl deníku papež.

 

Výzva ke globálnímu příměří 

Papež také v rozhovoru vyzval ke globálnímu příměří. Konflikt na Blízkém východě se podle něj "dramaticky rozrůstá". "Současně mám v této chvíli trochu naděje, protože se dějí uzavřené schůzky, jež se pokouší dosáhnout dohody. Příměří by už bylo dobrým výsledkem," řekl papež. Vatikán také podle něj dále pracuje na propuštění ukrajinských dětí, které Rusko zavleklo na své území. Jedná kvůli tomu se zmocněnkyní Kremlu pro práva dětí Marijí Lvovovou-Bělovovou, která kvůli únosu dětí z okupovaných území čelí společně s ruským prezidentem Vladimirem Putinem zatykači Mezinárodního trestního soudu v Haagu (ICC).

 

Zahraniční cesty

"Nějaké neduhy tu jsou, ale je mi lépe, daří se mi dobře," řekl papež ke svému zdravotnímu stavu. Potvrdil také, že se letos chystá navštívit Belgii a Oceánii. Ohledně cesty do rodné Argentiny řekl, že jednání o ní ještě nezačala. "Abdikace je možností, kterou má každý papež. Teď o ní neuvažují. Neznepokojuje mě. Až to přestanu zvládat, tak o tom začnu uvažovat," řekl také italskému deníku.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
51%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
20%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
27%
 
(Počet hlasů celkem: 86)