Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Brněnské biskupství opravuje kostely i školy, investuje desítky milionů ročně

Kraje: Jihomoravský / / ČTK / 5. února 2024 1:23
Brněnské biskupství opravuje kostely i školy, investuje desítky milionů ročně

Chrám sv. Jakuba Staršího v Brně
Autor: Wikipedia.org / Gothic2 / Creative Commons

Brno - Brněnské biskupství loni investovalo do oprav kostelů a dalších církevních budov 70 milionů korun. Desítky milionů vynaloží na stejné účely i letos. Opravuje například klášter v Dolních Kounicích na Brněnsku a rozšiřuje Biskupské gymnázium v Brně, oznámila ČTK Anežka Benešová z komunikačního týmu biskupství. Finance pocházejí z dotací, darů i vlastních zdrojů.

"Spravovat to, co nám bylo svěřeno - k tomu nabádá nejedna biblická pasáž. Na druhou stranu, Bible varuje, abychom majetku nesloužili. Proto se každý rok snažíme podporovat ty projekty, které chápeme jako stěžejní z pohledu přínosu pro věřící, obce i komunity, které je využívají," uvedl biskup Pavel Konzbul.

"U oprav chceme být vždy citliví a pokud možno co nejvíc podtrhnout kouzlo původní podoby jednotlivých objektů, aby se do nich lidé zase rádi vraceli," doplnil vedoucí stavebního oddělení biskupství Aleš Taufar.

Velká část investic je zpravidla podpořena dalšími prostředky z evropských dotací, norských fondů, krajských rozpočtů, příspěvků obcí a farností. V areálu Rosa Coeli v Dolních Kounicích biskupství dlouhodobě obnovuje ohradní zdi jako součást protipovodňových opatření kláštera. Plánuje také nové informační centrum. Loni na opravy vyčlenilo 500.000 korun, letos bude pokračovat s investicí 2,5 milionu korun.

Loni biskupství zahájilo tříletou částečnou rekonstrukci gymnázia v Brna, která zahrnuje vybudování nového křídla školy. Budou tam moderní učebny pro výuku chemie, fyziky nebo informačních technologií. Rozšíří se také mateřská škola. Celkové náklady činí 106 milionů korun. Větší část peněz pokryje dotace z evropských fondů, biskupství přispěje z vlastních zdrojů necelými 38 miliony korun.

Studenti Katolického gymnázia v Třebíči mohou od loňského října využívat nové učebny pro výuku odborných předmětů v oboru přírodních věd a cizích jazyků. Další opravy se týkají Biskupského dvora v Žatčanech na Brněnsku, jednoho z historických domů na petrovském návrší v Brně, chrámu svatého Ignáce v Jihlavě nebo gotického kostela svatého Jakuba v Brně.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Přejete si mít euromince s vyobrazením svatého Václava nebo Jana Husa?
Ano
52%
 
Ano, ale k výběru jedné z osobností mám výhrady
16%
 
Ne
12%
 
Určitě ne, jsem proti zavedení eura
20%
 
(Počet hlasů celkem: 64)