Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Penta Real Estate prodá Arcibiskupství pražskému 54 nájemních bytů

Kraje: Praha / / ČTK / 5. února 2024 1:23
Penta Real Estate prodá Arcibiskupství pražskému 54 nájemních bytů

Ilustrační foto: Arcibiskupský palác v Praze
Autor: Wikipedia.org / Sokkk y / Creative Commons

Praha - Developerská společnost stejnojmenné investiční skupiny Penta Real Estate prodá Arcibiskupství pražskému 54 nájemních bytů ve dvou domech v Praze. Domy jsou postavené v sousedství přírodního parku Vidoule a nové městské čtvrti Waltrovka. Platforma XPlace, vlastněná římskokatolickou církví, zároveň s Pentou uzavřela v oblasti nájemního bydlení vzájemné partnerství. Penta Real Estate o tom informovala v tiskové zprávě. Podle mluvčího společnosti Martina Lánského transakce činila nižší stovky milionů korun.

"Partnerství s Penta Real Estate pro nás představuje výbornou příležitost k rozšíření našeho portfolia nájemního bydlení a poskytování široké škály bydlení, které reflektuje moderní potřeby a představy nájemníků," uvedla ekonomka Arcibiskupství pražského Linda Dolečková.

Nejvyšší podlaží domů budou tvořit větší byty pro rodinné bydlení. Všechny byty jsou energeticky úsporné a vybavené rekuperačními jednotkami, které využívají teploty vzduchu odsávaného z prostoru k ohřevu chladného vzduch přiváděného z vnějšího prostředí. Byty disponují předzahrádkami, balkony či terasami. K dispozici bude 69 parkovacích míst. V lokalitě Waltrovka Penta prodala už téměř 800 bytů.

Deník e15 dnes napsal, že Pražské arcibiskupství přes svoji developerskou službu XPlace do roku 2025 nakoupí přes 400 bytů za čtyři miliardy korun. XPlace na výstavbě bytů spolupracuje s developery Finep, Trigema či VPP Group. Některé byty dostalo arcibiskupství směnou za pozemky, které neumělo samo využít. Tímto způsobem získalo od největšího českého rezidenčního developera Central Group 100 bytů ve Zličíně a na Střížkově.

Katolická církev momentálně hledá způsoby, jak si zajistit vlastní financování. V roce 2043 skončí státní výplata náhrad za nevydaný majetek v komplexním majetkovém narovnání z roku 2013. Katolické církvi se navrátil majetek za 75 miliard korun. Církev dříve ČTK sdělila, že zisk z pronájmů je určen kompletně na podporu hlavní činnosti Arcibiskupství pražského, tedy duchovní službu, podporu církevního školství nebo alespoň základní údržbu kostelů a také na velice důležitou podporu farností. Portfolio XPlace tak nebude nabízet sociální bydlení, to zajišťují charity.

Arcibiskupství provozuje také 103 bytů v Jaselské ulici v Dejvicích. V jednom z nich si zařídil kancelář bývalý prezident Miloš Zeman. Byt si pronajal spolek Přátelé Miloše Zemana, který mu po roce 2008 pomáhal s návratem do politiky a později i s prezidentskou kampaní.

Arcibiskupství pražské se za rok 2022 dostalo do zisku 213 milionů korun. XPlace tvoří v jeho portfoliu aktiv přibližně deset procent. Servisní organizace má osm zaměstnanců.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
48%
 
Spíše ano
19%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 174)