Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Bývalá synagoga v Prostějově je na prodej za 5,49 milionu korun

Kraje: Olomoucký / / ČTK / 7. února 2024 12:57
Bývalá synagoga v Prostějově je na prodej za 5,49 milionu korun

Stará synagoga v Prostějově, původně bejt midraš
Autor: Wikipedie.org / Ondřej Žváček / Creative Commons

Prostějov - Majitelé bývalé synagogy v historickém centru Prostějova, která léta bez užitku chátrá a je v havarijním stavu, se tuto církevní nemovitost pokouší prodat prostřednictvím realitní kanceláře. Loni totiž nepochodili s nabídkou na odkup synagogy adresovanou městu. ČTK dnes infomaci získala z inzerátu realitní kanceláře, jejímž prostřednictvím je synagoga nabízena za 5,49 milion korun. Cena je o 1,3 milionu korun nižší, než kolik loni majitelé požadovali za tuto církevní nemovitost v nabídce zaslané městu. Radní cenu považovali za přemrštěnou a doporučili zastupitelstvu, aby ji odmítlo. Zastupitelé pak tuto realitní transakci nepodpořili.

Synagoga má zastavěnou plochu 146 metrů čtverečních a stojí v památkové zóně. "Představuje hodnotu díky své historii a propracované empírové architektuře se smyslem pro detail. Od roku 1836 sloužila jako synagoga. V důsledku holokaustu budovu převzala pravoslavná církev a byla využívána znovu jako modlitebna až do roku 1969," stojí v inzerátu.

Budova synagogy je v havarijním stavu a Národní památkový ústav ji od roku 2013 vede na seznamu ohrožených nemovitých památek. Odborníci podle primátorovy náměstkyně Milady Sokolové (ODS) zhodnotili technický stav synagogy a odhadli, že má narušenou statiku a její zajištění by stálo více než šest milionů korun. "Budova má viditelné nedostatky svého interiéru i exteriéru. Nicméně prošla částečnou rekonstrukcí, aby byl zajištěn její stav a zejména statika," uvedla realitní kancelář, jejímž prostřednictvím je synagoga k mání.

Opoziční zastupitel Martin Hájek (Na rovinu!) loni v únoru neúspěšně navrhl usnesení, aby město dál jednalo s vlastníky synagogy o podmínkách odprodeje. V budově by po rekonstrukci podle něj mohla být například expozice věnovaná židovské historii, prostor by mohl sloužit také pro pořádání kulturních akcí.

Synagoga byla postavena v 90. letech 18. století, později byla upravena v empírovém slohu. Za druhé světové války byla uzavřena a po válce se jejím majitelem stala pravoslavná církev. Synagoga poté už původnímu účelu nesloužila. Po roce 1989 měla několik majitelů, žádný z nich se nepustil do její opravy.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
14%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
36%
 
(Počet hlasů celkem: 318)