Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Novým olomouckým arcibiskupem jmenoval papež biskupa Josefa Nuzíka

Domácí zpravodajství / juml / ČTK / 9. února 2024 12:51
Novým olomouckým arcibiskupem jmenoval papež biskupa Josefa Nuzíka

Olomoucký arcibiskup Josef Nuzík
Autor: Clovekavira.cz / Pavel Langer

Olomouc - Olomouckým arcibiskupem jmenoval papež František sedmapadesátiletého biskupa Josefa Nuzíka, administrátora olomoucké arcidiecéze. V katedrále svatého Václava v Olomouci to dnes oznámil apoštolský nuncius v ČR arcibiskup Jude Thaddeus Okolo.Do úřadu bude Nuzík uveden v sobotu 13. dubna, řekl ČTK mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka.

Místo metropolity moravského bylo uvolněné po odchodu Jana Graubnera, který se stal v polovině roku 2022 primasem českým.

Celý proces byl až dosud vázán mlčenlivostí. Olomoucké arcibiskupství kvůli jmenování až dnes ráno narychlo obeslalo všech 300 kněží v arcidiecézi. Překvapením to bylo i pro nově jmenovaného arcibiskupa, informaci se dozvěděl před 12 dny. Na konci roku odhadoval, že proces bude trvat ještě několik měsíců. "Sám pan nuncius, když mi do telefonu oznamoval rozhodnutí papeže, řekl, že je to rekord, že to šlo velice rychle," řekl novinářům Nuzík.

Oznámení jména nového olomouckého arcibiskupa provázel dnes v katedrále svatého Václava dlouhotrvající potlesk. Po ukončení ceremonie se vytvořila dlouhá fronta lidí, kteří chtěli osobně novému arcibiskupovi popřát. Nuzík má ve svém biskupském znaku heslo Hlásat radostnou zvěst, i podle apoštolského nuncia je dnešní oznámení radostnou zprávou. "Diecéze bez diecézního biskupa není úplná. Program, který jsem si vzal jako pomocný biskup už v tom hesle Hlásat radostnou zvěst, ten vidím stále jako aktuální a chci ho naplňovat," doplnil Nuzík. Dodal, že člověk potřebuje obzvlášť v dnešní době cítit oporu, což je úlohou i arcibiskupa na Moravě.

Kandidáta na olomouckého arcibiskupa hledal mezi osobnostmi apoštolský nuncius se svými spolupracovníky, výsledky konzultací předával do Vatikánu. Celý proces byl až dosud vázán mlčenlivostí. Biskup Nuzík po jmenování poděkoval za důvěru Bohu, ale také papeži Františkovi a apoštolskému nunciovi i celé nunciatuře, která proces jmenování vedla. "Děkuji i vám všem, milí bratři a sestry, kteří jste se více než rok a půl na tento úmysl modlili. Možná se vám ta doba zdála už i dlouhá, byla ale důležitá - prosili jsme za potřebné vlastnosti pro diecézního biskupa. Vím, že je nemám, ale chci do nich s Boží pomocí dorůstat," uvedl biskup Nuzík.

Ke jmenování Nuzíkovi blahopřál premiér Petr Fiala (ODS). "Přeji mu hodně úspěchů, moudrosti a Božího požehnání v jeho odpovědné a důležité službě v čele moravské církevní provincie," napsal předseda vlády na sociální síti X.

Inaugurace, tedy uvedení do úřadu, je chystaná na sobotu 13. dubna, další podrobnosti o záležitostech souvisejících s převzetím arcibiskupského úřadu budou zveřejněny později, uvedl mluvčí arcibiskupství. Na počest jmenování nového olomouckého arcibiskupa byli požádáni duchovní správci farností, aby ve svých farnostech zajistili vyzvánění zvonů po dobu deseti minut, a to dnes mezi 13:00 a 18:00. Jmenování budou oznamovat také vyvěšené diecézní prapory.

Biskup Nuzík pochází ze Strání na Uherskohradišťsku a po maturitě pracoval jako soustružník v Uherském Brodě. Kněžské svěcení přijal roku 1995 a působil v Novém Jičíně. Jeho dalšími působišti byly Luhačovice, Nivnice a Štípa u Zlína, v tomto posledním období byl také děkanem vizovického děkanátu. Od roku 2005 sloužil jako vicerektor kněžského semináře v Olomouci a roku 2009 jej arcibiskup Graubner jmenoval svým generálním vikářem. V červenci 2017 byl jmenován pomocným biskupem olomouckým, v létě roku 2022 byl po odchodu arcibiskupa Graubnera do Prahy zvolen administrátorem arcidiecéze.

Předchozí olomoucký arcibiskup Jan Graubner byl v polovině května 2022 jmenován 37. arcibiskupem pražským a 25. primasem českým. Pražským arcibiskupem se stal 2. července. Po jeho odchodu začal v olomoucké arcidiecézi zdlouhavý proces hledání jeho nástupce, který byl završen dnešním jmenováním biskupa Nuzíka do této funkce.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
50%
 
Spíše ano
17%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 194)