Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Univerzitu Palackého čeká Akademický týden, její založení připomenou zvony

Domácí zpravodajství / / ČTK / 10. února 2024 22:53
Univerzitu Palackého čeká Akademický týden, její založení připomenou zvony

Cyrilometodějská teologická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci
Autor: Wikipedia.org / Daniel Baránek / Creative Commons

Olomouc - Předání ocenění z rukou rektora, studentská bohoslužba či filmová projekce doprovodí příští týden tradiční Akademické dny Univerzity Palackého (UP), které jsou oslavou výročí obnovení UP po roce 1946. Počátek její poválečné historie připomenou akademické obci, ale i obyvatelům města také zvony tří olomouckých kostelů, které se rozezní ve středu. Pomyslným vrcholem série akcí bude páteční Reprezentační ples UP doprovázený hudbou Moondance Orchestra Martina Kumžáka, informovali ČTK zástupci univerzity.

Akademický týden začne v pondělí výzvou Daruj krev s rektorem, která už 13. rokem podporuje a propaguje bezplatné dárcovství krve. "Během týden trvající akce vyzýváme všechny studentky, studenty, zaměstnankyně a zaměstnance univerzity, aby se registrovali do našeho systému a přišli darovat svou krev," uvedli zástupci UP na svých stránkách. Loni darovalo svou krev během této akce 906 studentů a zaměstnanců, z toho bylo 125 prvodárců.

V úterý čeká zájemce speciální univerzitní hospodský kvíz v Jazz Tibet clubu a v Kapli Božího Těla první akce z nového cyklu besed s názvem Procházka s... Diskutovat se bude na téma moderní genetiky, rektor UP Martin Procházka si jako průvodce přizval známého českého teologa, spisovatele a pedagoga Marka Orko Váchu.

Ve středu se v 15:00 rozezvučí zvony olomouckých kostelů sv. Mořice, sv. Michala a katedrály sv. Václava. "Tradičně tím připomenou událost, kdy se 21. února 1946 touto cestou zvěstovalo Olomoučanům, že byl přijat zákon o obnovení olomoucké univerzity a naplnil se tak sen jejich předchůdců o univerzitním městě," doplnili zástupci UP. V plánu je také zahajovací mše svatá letního semestru akademického roku 2023/2024 v kostele Panny Marie Sněžné.

Celý program vyvrcholí Reprezentačním plesem UP s tanečním orchestrem Moondance Orchestra Martina Kumžáka. Součástí plesu bude i workshop tanečních kroků či vystoupení kouzelníka Karla Pomahače s ukázkami moderní magie a představení ručně malovaných svatebních šatů od studentek.

Olomoucká univerzita je druhým nejstarším vysokým učením v zemi, založena byla v roce 1573. Po jejím obnovení v roce 1946 byly zákonem ustaveny čtyři fakulty: bohoslovecká, právnická, lékařská a filozofická. Po 40 let však nebyl zákon naplněn, neboť právnická fakulta přijala své první studenty až po listopadu 1989. Univerzita má nyní osm fakult, na kterých studuje zhruba 22.000 studentů, což je přibližně pětina počtu obyvatel Olomouce.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
17%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 190)