Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Euromince budou zřejmě poprvé vyobrazovat svaté, navrhlo je Bulharsko

Ze světa / / ČTK / 20. února 2024 15:31
Euromince budou zřejmě poprvé vyobrazovat svaté, navrhlo je Bulharsko

Návrh bulharské euromince
Autor: https://www.bnb.bg / Bulharská národní banka

Sofia - Bulharsko bude zřejmě první zemí Evropské unie, která na běžné euromince nechá vyrazit podobizny svých svatých. Na bulharské jednoeurové minci by se tak měl objevit patron Bulharska Ivan Rilský, na dvoueurové pak pravoslavný mnich Paisij Chilendarský. Po ukončení schvalovacího procesu to oznámila centrální banka Bulharska, které usiluje o vstup do eurozóny v příštím roce. Náboženské motivy se dosud objevovaly pouze na pamětních mincích společné evropské měny, upozornila agentura APA.

Bulharská vláda usiluje o vstup země do eurozóny v roce 2025. Původně plánovala zavést euro už letos, krok však musela odložit mimo jiné kvůli příliš vysoké inflaci.

Zakladatel slavného Rilského kláštera Ivan Rilský (876-946) byl prvním bulharským poustevníkem. Je považován za patrona Bulharska i nejdůležitějšího svatého tamní pravoslavné církve. Od roku 1999 je vyobrazen na minci v hodnotě jednoho leva. Na jednoeurové minci má být tento světec vyobrazen s křížem a svatozáří.

Euromince budou zřejmě poprvé vyobrazovat svaté, navrhlo je Bulharsko

Svatý Ivan Rilský
Autor: Wikipedie.org / Dimitar Tomov Molerov / Creative Commons

Pajsije Chilendarského (1722-1773) stejně jako Ivana Rilského považuje bulharská pravoslavná církev za svatého. Pokládán je také za prvního bulharského historika i jednu z klíčových postav bulharského národního obrození v 18. a 19. století.

Rilský je na minci vyobrazen s hábitem, křížem a svatozáří, na minci s Chilendarským bude nápis Bůh žehnej Bulharsku.

Na začátku února schválila Rada Evropské unie návrhy nových mincí, žádný z členských států eurozóny proti nim totiž nevznesl námitky. Návrhy s křesťanskými motivy se dosud objevovaly pouze na pamětních mincích, ale i ty se v některých případech setkávaly s výhradami.

V roce 2013 mohlo Slovensko vydat dvoueurovou pamětní minci s vyobrazením slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje až poté, co překonalo odpor Francie a Řecka, kterým se mimo jiné nelíbilo vyobrazení křížů a svatozáře. Nakonec byla pamětní mince vyražena podle původního návrhu. Ve stejném roce bylo zamítnuto plánované vyobrazení Krista jako Pantokratora na andorských mincích. Naproti tomu Vatikán vydal u příležitosti Světového dne mládeže v brazilském Riu de Janeiro také dvoueurovou minci se sochou Krista.

Výhrady proti mincím z Andorry a Slovenska odkazovaly na porušení zásady náboženské neutrality. Schvalování euromincí nemá žádná oficiální kritéria, členským státům však dává možnost vznášet odůvodněné námitky.

Jediným dalším národním světcem na euromincích je svatý Marinus z Rimini, který je vyobrazen na dvaceticentových mincích ze San Marina. San Marino je sice členem eurozóny, není však členským státem EU. Vatikánské mince s portrétem papeže Jana Pavla II. (1978-2005), které byly dány do oběhu za jeho života a ještě před jeho kanonizací, jsou stálev oběhu.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Považujete slova papeže Františka o „bílé vlajce" za vhodná pro řešení ruské agrese na Ukrajině?
Ano
22%
 
Ano, papež se jen nepřesně vyjádřil
1%
 
Ne, je třeba vážit slova
24%
 
V žádném případě ne, s agresorem se nevyjednává
53%
 
(Počet hlasů celkem: 226)