Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Při útoku na kostel a mešitu v Burkině Faso zahynuli křesťané i muslimové

Ze světa / / ČTK; red / 27. února 2024 9:51
Při útoku na kostel a mešitu v Burkině Faso zahynuli křesťané i muslimové

Ouagadougou - hlavní město Burkiny Faso
Autor: Wikipedie.org / Jeff Attaway / Creative Commons

Ouagadougou - Při útoku na katolický kostel dne 25. února na severu Burkiny Faso zemřelo 15 lidí a dvě osoby byly zraněny. Útok se stal v neděli dopoledne během mše. Podle diecézního biskupa Dori Laurenta Bifurého Dabireho se jednalo o teroristický čin. Představitel diecéze vyzval k modlitbám za oběti a za obrácení těch, kteří v zemi "rozsévají smrt a sklíčenost". K útoku se nikdo nepřihlásil. 

 v Natiaboani na východě Burkiny Faso. Ozbrojenci zaútočili kolem 05:00 ráno (06:00 SEČ) a zabili několik desítek lidí, kteří se shromáždili k první ranní modlitbě. "Všechny oběti byli muslimové, většina z nich muži," uvedla podle místního zdroje agentura AFP. Útočníci zastřelili i významného náboženského vůdce.

Od roku 2015 Burkina Faso, oblast na hranici s Mali a Nigerem, čelí útokům islamistických skupin, jež mají vazby na teroristické organizace Al-Káida a Islámský stát. Bezpečnostní situace se zhoršuje od roku 2022, kdy moc v zemi převzala vojenská junta.

Islamistické útoky v této africké zemi mají na svědomí 20.000 mrtvých. Dva miliony lidí musely opustit své domovy. Cílem ozbrojených útoků bývají katolíci, muslimové a vojáci, připomíná AFP. V minulosti se terčem útoků připisovaných džihádistickým skupinám staly i mešity a imámové. Poslední dobou se útoky zaměřují i na kostely, vzrostl počet únosů církevních představitelů a kněží. V Burkině Faso, kde převažuje islám, tvoří křesťané zhruba čtvrtinu obyvatelstva.

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
62%
 
Spíše ano
25%
 
Ne
13%
 
Nevím
0%
 
(Počet hlasů celkem: 8)