Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Památník Terezín připomíná výstavou 80 let od masové popravy českých židů

Kraje: Ústecký / / ČTK / 1. března 2024 20:31
Památník Terezín připomíná výstavou 80 let od masové popravy českých židů

Brána v Terezíně
Autor: Wikipedia / Creative Commons

Terezín (Litoměřicko) - Památník Terezín otevřel výstavu nazvanou Rodinný tábor. Připomíná 80. výročí likvidace tzv. terezínského rodinného tábora v koncentračním a vyhlazovacím táboře Osvětim - Březinka. Největší masová vražda českých židů v letech nacistické okupace měla 3800 obětí. Osudy, transporty a podmínky, v nichž lidé žili, přibližují fotografie, dokumenty a záznamy. Otevřená bude výstava v Malé pevnosti do konce března, ve znamení připomínky událostí bude v květnu tradiční Terezínská tryzna.

Velký prostor původní cely na čtvrtém vězeňském dvoře, který postavili nacisté v roce 1944 z důvodu nedostatečné kapacity, zaplnily bannery, které přibližují válečnou historii. Do Osvětimi směřovaly transporty z terezínského ghetta od října 1942 do října 1944. "V září 1943, prosinci téhož roku a v květnu 1944 však terezínští vězni po příjezdu neprošli mimořádně žádnou selekcí, ale všichni byli umístěni na jedno místo, kde byli drženi v karanténě šest měsíců. Když se ukázalo, že je propaganda nevyužije, po uplynutí této lhůty byla většina zavražděna v plynových komorách," řekl ČTK Stanislav Lada, mluvčí Památníku Terezín.

Nacisté se zřejmě chystali na možnost, že delegace Mezinárodního výboru Červeného kříže bude chtít vidět, kam transporty z Terezína odchází. "V rámci zářijového transportu přijelo do Osvětimi 5007 osob, z nich přežilo pouhých několik. V noci z 8. na 9. března 1944 bylo zavražděno v plynových komorách 3800 lidí, zbytek zemřel kvůli katastrofálním podmínkám již v táboře. Ukázalo se, že to byla největší masová vražda obyvatel tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava během celé druhé světové války," uvedl Lada.

Dalších pět transportů s přibližně 12.500 lidmi odjelo z terezínského ghetta do táborové sekce rodinného tábora v Osvětimi v prosinci 1943 a v květnu 1944. Více než polovina z nich pak byla zavražděna během dvou nocí mezi 10. a 12. červencem roku 1944.

Výstava popisuje podobu terezínského ghetta, transporty a osudy některých vězňů. "Jednou z významných postav byl Fredy Hirsch, vychovatel, který v prostředí Osvětimi vytvořil dětem takovou oázu," uvedl Lada. Vzpomínky se uchovaly díky přeživším, zůstalo také několik dětských kreseb.

Malá pevnost sloužila v letech 1940–1945 jako věznice pražského gestapa pro odpůrce nacistického režimu. Poslední transport odjel z Terezína 28. října 1944.

Nacisté zavlekli do bývalého terezínského ghetta více než 150.000 židů z celé Evropy. Na 35.000 jich tam v důsledku stresu, hladu, nemocí a hrozných ubytovacích podmínek zemřelo. Většina ostatních pak našla smrt ve vyhlazovacích táborech.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
50%
 
Spíše ano
18%
 
Ne
28%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 205)