Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Dostupné bydlení je pilířem fungující demokratické společnosti, zdůraznila Rada Iustitia et Pax

Domácí zpravodajství / / Rada Iustitia et Pax; Cirkev.cz / 10. března 2024 18:35
Dostupné bydlení je pilířem fungující demokratické společnosti, zdůraznila  Rada Iustitia et Pax

Nový bytový dům s 30 byty
Autor: Tbona.cz

Praha - Sociální bytová politika v ČR byla dosud řešena především pomocí relativně štědrých příspěvků/doplatků na bydlení, což se však ukázalo jako nedostatečně účinné. Upozornil na to ve svém vyjádření ze dne 1. března biskup Václav Malý, předseda Rady Iustitia et Pax. „Počet lidí v akutní bytové nouzi narůstá, dávkový systém přispěl k inflaci nájemného, docházelo k masovému zneužívání systému prostřednictvím tzv. byznysu s chudobou. Většina domácností v akutní bytové nouzi zůstává i mnoho let v přechodných a nejistých formách bydlení, což v konečném důsledku znemožňuje jejich opětovné zapojení do společnosti,“ stojí v dokumentu.

Předmětem tzv. sociální bytové politiky by se měly stát podle Rady dvě hlavní kategorie potřebných: lidé v tzv. akutní bytové nouzi a ti, pro které bydlení standardní kvality nabízené trhem není finančně dostupné. Ceny bydlení jsou v Česku v přepočtu k výši platů jedny z nejvyšších v Evropské unii. Proto roste zájem o nájemní bydlení, což vede k růstu nájmů. Na tuto neúnosnou situaci musí reagovat státní bytová politika. 

V mnoha vyspělých zemích se jako nejefektivnější forma zajištění bydlení pro domácnosti v akutní bytové nouzi ukázalo být „bydlení s garancí“, tedy inovativní způsob zajištění sociálního bydlení cestou spolupráce státu, obcí, neziskového a soukromého sektoru.

Tento koncept bydlení díky zapojení soukromého sektoru může kriticky ohroženým domácnostem nabídnout kvalitativně standardní nájemní bydlení relativně rychle a často i za nižší než tržní nájemné. Nabízí tak příležitost, jak v nejbližších letech v Česku významně snížit počet domácností ohrožených bytovou nouzí i rozsah bezdomovectví v naší zemi.

Zatím však chybí potřebná legislativa, která by neziskovým organizacím umožnila i dlouhodobé pronajímání bytů, aniž by byly sankcionovány kvůli směšování komerční a obecně prospěšné činnosti. Legislativní kroky podporující dostupné bydlení by mohly významným způsobem odblokovat jeho celospolečenský potenciál. Zároveň by pomohly státu, ale i nám všem dostát o něco lépe požadavku Písma o pomocí bližnímu, uvedl Malý závěrem.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
49%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
20%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
29%
 
(Počet hlasů celkem: 105)