Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Kosovská vláda uzavřela po 20 letech spor s pravoslavným klášterem

Ze světa / / ČTK / 13. března 2024 20:46
Kosovská vláda uzavřela po 20 letech spor s pravoslavným klášterem

Kostel kláštera Visoki Dečani v Kosovu
Autor: Wikipedie.org / Julian Nyča / Creative Commons

Priština - Kosovská vláda dnes uvedla, že uzavřela zhruba dvacetiletý spor, který se týkal pravoslavného kláštera Visoki Dečani. Vláda přiznala klášteru vlastnictví okolních pozemků. To by podle premiéra Albina Kurtiho mělo usnadnit vstup jeho země do Rady Evropy, píše agentura AFP.

Svým rozhodnutím přiznat klášteru vlastnictví zhruba 24 hektarů pozemků v okolí pravoslavného areálu kosovská vláda naplnila rozsudek ústavního soudu z roku 2016. Podle premiéra Kurtiho se jednalo o bolestný krok, který však zemi otevírá cestu do Rady Evropy. Bez naplnění rozsudku by se Kosovo nemohlo stát členem této mezinárodní organizace, jejímž cílem je podpora demokracie a právního státu.

Klášter, který je významnou památkou srbské pravoslavné církve, dostal pozemky od srbských úřadů v 90. letech minulého století, tedy před tím, než Kosovo vyhlásilo nezávislost. To se však nelíbilo části místních obyvatel, kteří se po vyhlášení kosovské nezávislosti snažili transakci zneplatnit u soudu. V roce 2016 však kosovský ústavní soud rozhodl, že převod majetku na klášter platí. Předání majetku bylo pro kosovskou vládu ožehavou otázkou kvůli vztahům mezi klášterem a srbskou pravoslavnou církví.

Rozhodnutí přivítali zahraniční diplomaté. Americký zvláštní vyslanec pro západní Balkán Gabriel Escobar uvedl, že předání pozemků je „obtížnou, ale nutnou etapou“. „Je to dobrý den pro právní stát v Kosovu,“ uvedl velvyslanec EU v Kosovu a český diplomat Tomáš Szunyog. Podle něj je respekt k vládě práva a soudní nezávislosti nezbytnou podmínkou na cestě Kosova k EU.

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
19%
 
Ne
28%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 165)