Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Ve Francii dostalo odškodnění 489 obětí sexuálního zneužívání v církvi

Ze světa / / ČTK / 15. března 2024 23:52
Ve Francii dostalo odškodnění 489 obětí sexuálního zneužívání v církvi

Ilustrační foto
Autor: Flickr.com / Giuseppe Milo / Creative commons

Paříž - Ke konci loňského roku dostalo ve Francii odškodné 489 obětí sexuálního zneužívání členy a spolupracovníky církve. Ve své výroční zprávě to dnes uvedl Nezávislý národní úřad pro uznání a odškodnění (INIRR), který od podzimu 2021 vyhodnocuje doručené stížnosti. Úřad loni přiznal obětem odškodné ve 358 případech a v průměru jim vyplatil 35.310 eur (890.000 korun), uvedla agentura AFP.

Katolická církev se nejen ve Francii potýká s lavinou odhalení, která se týkají sexuálního zneužívání kněžími. Francouzské biskupství založilo INIRR v reakci na znepokojivé závěry vyšetřovací zprávy z roku 2021 o tom, že francouzští kněží v posledních 70 letech sexuálně zneužili více než 200.000 dětí. Úřad nabízí odškodné lidem, kteří se stali oběťmi sexuálního násilí ze strany kněží nebo laických zaměstnanců v diecézích nebo katolických organizacích pro mládež. Jakmile INIRR schválí finanční odškodnění, je každý případ zaslán k proplacení ze zvláštního fondu financovaného církví.

Od začátku existence do konce loňského roku se na INIRR obrátilo 1351 lidí, z toho loni jich bylo 215. Hlášení už přichází méně často než bezprostředně po zřízení úřadu, ale ohlašovatelé jsou stále mladší a přibývá mezi nimi žen. Podle ředitelky INIRR Marie Derain de Vaucressonové přijde vždy vlna nových hlášení poté, co se debata o sexuálním násilí páchaném na dětech objeví ve veřejném prostoru.

„Zaznamenali jsme zpomalení v přijímaných žádostech, výkyvy závisí na aktuálním dění. Vždy když se začne mluvit o sexuálním násilí, obrátí se na nás větší počet lidí,“ uvedla Derain de Vaucressonová.

Věk obětí v době skutků je obvykle mezi šesti a 15 lety, dnes jim je v průměru 61 let. Zhruba dvě třetiny z nich jsou muži a třetina ženy; 58 procent případů vyšetřovaných v roce 2023 se týkalo znásilnění. Většina skutků měla dlouhodobý charakter, přičemž 39 procent případů zneužívání trvalo déle než rok.

Vedle odškodného mají oběti možnost využít i další pomoci ze strany INIRR, včetně dopisu od vedení církve, dialogu nebo pomoci s vyhledáním psychologa.

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Považujete slova papeže Františka o „bílé vlajce" za vhodná pro řešení ruské agrese na Ukrajině?
Ano
22%
 
Ano, papež se jen nepřesně vyjádřil
1%
 
Ne, je třeba vážit slova
24%
 
V žádném případě ne, s agresorem se nevyjednává
53%
 
(Počet hlasů celkem: 210)